View Single Post
Old 13 Sep 2016, 03:06   #112
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Pretender-ul erau ...3, dar doar Jarod conta pentru Centru.

The Pretender 2001 (2001)



Dupa ce serialul se incheie mai ciudat si mai deschis unei continuari decat o fac multe alte episoade de pana la acesta din final, (episodu 20 al sezonului 4), era normal sa exista deci si un film care sa puna cat de cat lucrurile intr-o ordine. Si a venit acest The Pretender 2001 (2001), urmat la scurt timp de un altul, The Pretender: Island of the Haunted (2001).
Faptul ca in serial, un acronim ce trebuia descifrat ducea automat la un altul si mai complicat, mai era de inteles, acum in film, acelasi tipar de scenariu, gandit aproape identic cu cel al serialului e deja obositor in exact aceeasi masura in care, in tot acest maraton The Pretender de 86 episoade, nimeni nu moare. Cand l-am vazut si pe Mr. Raines ca reapare in acest film ce ar fi trebuit sa puna punct, odata pentru totdeauna, Centrului si tuturor planurilor oculte ce isi au sursa din aceasta organizatie secreta, mai ca mi s-a facut rau. Parca nimeni nu voia sa se incheie toata aceasta poveste in afara de mine.
Astea au fost lucrurile deranjante si suparatoare de pana la aflarea subiectului principal al acestui The Pretender: Filmul. Că aici e marea lovitura ce mi-a crescut tensiunea pana la adevarate convulsii ale deznădejdii. Filmul mai aduce doi Pretenderi in scena! Si ne trezim ca din omul special care era Jarod, acum sunt 3 ca el. Dar, spre linistirea noastra si ca sa ne calmam, toti cei ce eram in pragul apoplexiei, ni se spune cu subiect si predicat ca doar Jarod "functioneaza" la cei mai ridicati parametrii si deci pentru Centru, doar el conteaza. Pe ceilalti 2, echipele de "curatatori" ale organizatiei, nici nu s-au mai obosit sa ii caute, lasandu-i in plata cerului sa isi vada de paranoia lor.
Iata asadar cum se complica un serial linistit, fix in punctul in care zarva trebuia sa se potoleasca treptat pana la acalmia totala ce ar fi adus cu ea si lasarea cortinei peste lumea Pretender-ului. Toata aceasta intriga reinviata, incalcita si rasfirata nu face decat sa descurajeze orice privitor care astepta sa vada o incheiere decenta pentru un serial de 4 sezoane, bunicel. Dar cand vezi ca actiunea se complica si se divide in naratiuni secundare ce duc spre alte noi planuri, nu poti sa nu ai acel impuls care sa te faca sa gandesti cel putin, daca nu sa strigi in gura mare, cuprins de cea mai crunta disperare, §"Fratilor, gătăm și noi azi? Că vreau s`-ajung ș´-acasa!"§.
Bine totusi ca filmul isi incheie cel putin misterul pe care tot el il aduce in poveste. Ca dupa ce am vazut cum se imbarliga si se complica lucrurile, ma rugam sa nu ma lase cu ochii in soare si mai rau decat o facuse finalul serialului. Asa ca, de voie, de nevoie, ma multumesc si cu putin. Cine m-a pus sa imi fac sperante intr-un sfarsit decent al acestui serial?
Nota 6,77! Sa mai am oare asteptari de la cel de-al doilea lung-metraj? Oare el sa incheie cu adevarat povestea acestui fugar genial? Cu frica, o sa incerc sa vad ...

Last edited by alali : 13 Sep 2016 at 03:12.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif