View Single Post
Old 11 Feb 2010, 13:58   #1
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Filmul meu preferat regizat de James Cameron

Tocmai am castigat un premiu la TVMania la concursul Avatar.
Concursul suna asa : scrie care e filmul tau preferat regizat de James Cameron si de ce iti place.
Si uitati ce am scris

Filmul meu preferat, regizat de James Cameron, este Terminator 1.
Va intrebati oare de ce eu consider ca e Terminator 1 si nu Terminator 2 sau Titanic, care a avut 11 premii Oscar?
Pentru ca Terminator 1 este de fapt cel mai lucrat film din toata seria.
Arnold era ocupat cu alt film, si Cameron, care era un biet regizoras a avut timp sa faca schite(storyboards) pentrt tot filmul si sa il pregateasca la cheie... ceea ce nu se vede Terminator 2 iar in Terminator 3 nici atat ..Terminator 4 deja nu mai are nimic din cel originar...
O secventa emblematica este secventa barului.
Cele trei personaje sunt in diferite puncte ale orasului. Sarah Connor este acasa la ea, soldatul trimis sa o salveze in alta parte, sparge un magazin, iar Terminatorul o cauta pe ea.
Regizorul pregateste intalnirea celor trei in asa fel incat cei trei se intalnesc in acelasi moment. Nu cred ca alt regizor ar fi rezolvat intalnirea mai bine.Poate ca Robotul o intalnea primul pe Sarah, apoi o salva soldatul, sau soldatul se intalnea cu Sarah, etc, ceea ce ar fi redus din tensiune si din impactul exploziv care il produce aceasta intalnire.
Un alt merit al acestui film este ca regizorul a dispus de un buget foarte mic dar a reusit sa faca un film foarte mare, fata de filmele care le face acum, avand buget nelimitat.
De exemplu, pentru a arata lumea din viitor, dominata de roboti, el a folosit un singur robot care calca cu sinele o gramada de capete de schelet. Acest cadru este mult mai expresiv pentru aceea lume terifianta decat intreg filmul Terminator 4 care iti prezinta aceea lume in detaliu . Si acest lucru se intampla pentru ca acel cadru lasa spectatorului sa isi imagineze restul lumii, pe cand in Terminator 4 spectatorului i se da pe tava toata lumea si nu isi mai poate imagina nimic. Interactivitatea este pierduta.
De aceea Terminator 1 este filmul meu preferat din cele regizate de James Cameron chiar daca a facut si alte capodopere ca Aliens, etc.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif