View Single Post
Old 05 May 2012, 13:37   #5
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Circle este apropiat de primul film al lui Panahi care a intrat in turneu, "Offside", atat din punct de vedere tematic (statutul femeii in Iran), cat si al structurii si stilului (neo-realism, naratiune aproape in timp real, lipsa unui personaj principal etc.) Eu prefer totusi "Offside", din motive probabil mai degraba subiective: personajele sunt tinere si mai degraba razvratite decat supuse sustemului, finalul este ceva mai optimist, structura este ceva mai laxa etc.
Partial sunt de acord cu ce spune Liviu. Povestile lui Panahi revin constant in acelasi punct: o femeie care este "atacata" pe baza unei legi ridicole sau a unei traditii invechite. Totusi, cred ca dincolo de aceasta problema narativa, Panahi reuseste sa-si reinvigoreze filmul de fiecare data cand schimba personajul. Iar acest lucru cred ca se datoreaza in mare parte interpretarilor si cred ca principala a grija a regizorului a fost sa incurajeze fiecare actrita (majoritatea amatoare) sa creeze personaje unice, puternic individualizate.


Vot: Panahi
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif