View Single Post
Old 30 Apr 2012, 22:29   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
No Quarto da Vanda

Nu stiu daca multa lume se va obosi cu acest film... "Continuarea" la Ossos este un film inca si mai greu de digerat - un pseudo-documentar de trei ore, compus din cadre lungi, statice, care face o cronica a vietilor mai multor napastuiti locuitori ai cartierului Fontainhas, majoritatea dependenti de heroina, in timp ce cartierul insusi este distrus de buldozere.

Desi evident o opera de fictiune, sunt convins ca protagonistii au lucrat foarte mult din propria experienta, iar unele cadre ale filmului sunt mai mult ca sigur luate "pe viu", fara sa fi existat un scenariu. Fara indoiala, este un film destul de greu de urmarit, cu atat mai mult cu cat este episodic, eliptic - multe personaje importante apar doar pentru una sau doua scene, unele evenimente (de ex. moartea unei tinere fete pe care o vedem la inceput) sunt doar amintite in dialoguri etc. Structura si modul in care filmul este narat sunt inedite, dar in acelasi timp alienante.

"No quarto da Vanda" este un film crud, trist si amar despre dezintegrarea umana. Nu am intrezarit acea urma de speranta pe care o lasa "Ossos", precum nu m-am simtit la fel de implicat in povestile personajelor. Overall, filmul nu m-a prins precum mi-ar fi placut sa o faca. Merita totusi mentionata Vanda Duarte, interpreta rolului titular, aparuta deja in "Ossos" in rolul Chlotildei.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif