View Single Post
Old 24 Feb 2019, 17:08   #257
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
-Născut la Câmpulung Muscel,în 1903,februarie 22,Tudor Muşatescu,fost
poet,prozator,traducător,dramaturg,gazetar şi umorist,scria**În copilăria mea la Câmpulung,odată cu bâlciul cel mare de Sf.Ilie,am auzit pentru prima dată Titanic Vals,cântat,bineînţeles,la flaşnetă.Era curând după catastrofa scufundării transatlanticului de lux.La miezul nopţii,în clipa când s-a produs ciocnirea,în saloanele fastuoase al vaporului,pasagerii în fracuri şi în rochii de seară dansau în ritmul unui vals din opereta Les quatre diables,vals care,începând de atunci,şi-a schimbat numele în Titanic Vals,în amintirea tragicului naufragiu.De atunci,de când l-am auzit pentru prima dată,valsul acesta m-a urmărit în mai toate momentele importante ale vieţii mele.În 1931,la Paris,mi-am pus în gând să scriu o piesă de teatru care să se numească Titanic Vals şi a cărei acţiune să se petreacă în provincie şi,mai exact, în Câmpulungul meu natal.Fiindcă oriunde aş fi auzit Titanic Vals şi în orice stare sufletească m-aş fi găsit,pentru mine melodia aceasta însemna Câmpulungul,provincia cu oamenii ei buni şi răi,modeşti sau ridicoli, cu întâmplările ei vesele sau triste,cu dramele şi comediile ei,publice sau familiale.”Tudor Muşatescu a încetat din viaţă pe 4 noiembrie 1970-
***
„Acțiunea se petrece în zilele noastre,în orice oraş unde există soacre,neveste şi prefecturi.”
(Titanic Vals,Actul I,Scena 1)
SPIRACHE: Face omul ce poate,după împrejurări.De dimineaţa până seara,nu muncesc decât pentru ei.
CHIRIACHIŢA: Munceşti,dar munceşti încet.De-aia ai rămas la coadă.
SPIRACHE: Pe ceilalţi îi avansează prefectul...Eu avansez singur.
CHIRIACHIŢA: Fă şi tu politică! Nu sta ca proasta în oştire.Văz că jurnalele le toceşti de nu mai poate omul să facă nimic cu ele.
SPIRACHE: Nu e firea mea să fac politică...Prea aş face dreptate multă dacă aş avea putere...şi aş muri asasinat.Aşa că nu am nicio nădejde de la nimeni.
CHIRIACHIŢA: Ţi-am mai spus eu...Singura nădejde e tot frate-tău,Tache...Dacă nu cumva o avea şi ăla de gând să trăiască o sută de ani.
***
(Actul II, Scena 11,Titanic Vals)
SPIRACHE: Voi? Toţi contra mea?.. Iarăşi? Mereu? V-aţi unit ca să-mi distrugeţi liniştea,câtă brumă mai am..să-mi tulburaţi zilele,câtă brumă mi-au mai rămas..Dacă nu v-aş cunoaşte,dacă n-aş şti că sunteţi ai mei...mi s-ar părea că-mi sunteţi duşmani..Ei bine..dacă e aşa,dacă voi vă opuneţi...ştiu ce-mi mai rămâne de făcut.
CHIRIACHIŢA: Să nu cumva să te sinucizi,că te omor.
DACIA: Ne ameninţi? Ne ameninţi tu pe noi? Îndrăzneşti?
SPIRACHE: Da! Vă ameninţ. Văd că vreţi luptă...O să ne luptăm. Fiecare cu mijloacele lui.
DACIA: Crezi că ne intimidezi cu aere de-astea de Napoleon! N-ai decât să te lupţi cu mine,dacă-ţi dă mâna.Sunt gata să primesc.Dar să ştii că divorţez imediat.Îmi iau copiii,pe mama,tot,şi plec în lume...N-ai decât să-ţi chemi pe fii-ta şi nepotul,ca să-ţi ţie de urât.Şi acuma, poţi să începi lupta, poftim.Nu fi laş! Spune cel puţin cum începi,ce-ai de gând să faci, ca să pot să mă apăr..
SPIRACHE: Mă duc la club ca să spui că primesc să-mi pui candidatura.
DACIA: Ticălosule...Şi eu care stau şi cred ca o proastă tot ce îmi spui tu până acuma...Vino să te pup! Vai,cât eşti de diplomat! Cum se cunoaşte că ai intrat în politică!
***
**Să nu mă votaţi, fiindcă nu merit să intru în Parlament,pentru că eu n-am făcut nimic pentru voi şi nici n-am să pot să fac.De ce să vă mint şi să vă înşel buna voastră credinţă?**
***
(*Titanic Vals*,a avut premiera pe scena Teatrului Naţional din Bucureşti,la 21 noiembrie 1932,cu George Calboreanu în rolul lui Spirache,după premiera bucureşteană,a urmat debutul spectacolului,pe 13 decembrie 1932,la Teatrul Naţional din Cluj,într-o montare semnată de Ştefan Braborescu,de-a lungul celor peste 86 de ani de existenţă,a fost pusa in scena de regizori ai tuturor generaţiilor,creatori de teatru şi film,cea mai cunoscută ecranizare fiind cea a lui Paul Călinescu,din 1964,cu Grigore Vasiliu-Birlic,Kitty Muşatescu (sotia scriitorului),Tamara Buciuceanu,Ştefan Mihăilescu-Brăila,Ion Lucian,Mihai Fotino,Ion Finteşteanu,urmata de productia TV,1992,regia Dinu Cernescu,in distibuţia em Rădulescu,Tamara Buciuceanu,Dorina Lazăr,Cesonia Postelnicu,Carmen Ungureanu,Mihai Constantin ,Mihai Fotino,Teodor Danetti,Radu Duda,Aneta Lipan,Traian Andreiescu şi copilul Matei Constantinescu)


https://www.ziarulmetropolis.ro/tudo...plu-o-magarie/
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif