View Single Post
Old 18 Dec 2011, 01:57   #20
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Liviu-:

@ana - Termenul SIDA a fost introdus ca urmare a infectiei HIV din cate stiu eu, asa ca s-ar putea sa fie considerat definitoriu legat de virus (desi dupa ce ai citat tu s-ar parea ca nu e). Intr-adevar, dupa titlu cel putin, imunodeficienta dobandita, nu ar trebui excluse alte cauze de distrugere a imunitatii, desi prea multe nu-mi vin prin cap. Chemo e cea mai la indemana si presupun ca trebuie sa existe si vreun tip de cancer care sa scada limfocitele T helper (CD4+). Oricum, ce ai zis mai sus nu cred ca e valabil, adica sa fie cauzat de alte infectii, ca practic cele doua variante de mai sus nu sunt infectii. Dar eu nu vad de ce nu ar putea fi utilizat pentru cele doua situatii, mi se pare chiar logic... sunt curios in ce masura e acceptat termenul in lumea medicala. In Romania ma indoiesc ca se foloseste de exemplu.

Liviu, e foarte posibil sa ai dreptate, pentru ca termenul a fost introdus doar dupa aparitia virusului. Cred ca totusi in cartea in care am citit eu de infectii nu explicau foarte bine, se refereau la opportunistic infections, fara sa faca referire ca persoana e sau nu infectata cu HIV, dar inclin sa cred, dupa ce am facut niste cautari acum pe net, ca de fapt cind esti HIV positiv si iti apare o infectie gen Candida, herpes, atunci poti ajunge la SIDA pentru ca in mod normal organismul ar lupta impotriva infectiilor astea, dar in cazul respectiv, cind HIV e deja prezent nu poate sa mai lupte. Tot in cartea respectiva spune si de numararea celulelor CD8, altfel de T-helpers, iarasi, nu specifica HIV positiv, spune doar ca numarul lor sa fie sub o anumita limita.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif