View Single Post
Old 17 Dec 2011, 20:57   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Arrow

Originally Posted by cristi88:
Auzi ma, tu ti-ai lasa copilul sa se joace cu altul bolnav de SIDA ? Hai raspunde sincer.

Pana acum ai dat alte exemple. Asta e cam singurul lucru legat de care am o anumita retinere. Legat de siguranta mea nu prea am astfel de retineri, contacte cu persoane HIV o sa am destule. In doar doua luni cred ca am avut contact fizic cu macar 5 persoane cu hepatita B sau C, care se transmit mai usor de exemplu.

Originally Posted by cristi88:
Si daca incidenta contaminarii este atat de mica si improbabila

Era vorba doar de transmitere materno-fetala. Iti dai seama ca sansele ca tu sa faci infectie mergand pe strada sau ducandu-te la un restaurant scad considerabil.

Originally Posted by cristi88:
cum plm crezi ca s-a raspandit boala ma?

La inceput prin contact sexual. Acum prima modelitate de transmitere cred ca este in comunitatile de drogati, prin folosirea acelorasi seringi. Daca luam Romania, inainte de '89 cei mai multi infectati erau copii si asta pentru ca vaccinarea se facea gresit, utilizandu-se acelasi instrument in masa.

[quote=cristi88]A aparut zana hiv cu bagheta seringa si a intepat prostii?[//quote]

Pai da, doar ca zana e probabil un drogat care se crede zana.

Originally Posted by cristi88:
Sau aia infectati nu au dat 2 bani pe conditia lor si au contaminat pe altii din nepasare si rea vointa ?

Majoritatea probabil nici nu stiau ce au. E cam aiurea sa-i pui pe toti in aceeasi oala, mai ales cand categoria la care faci tu referire e foarte probabil una minoritara.

Originally Posted by cristi88:
Inainte sa aduci cifre si statistici de la ong-uri dubioase

Eu am aflat de ele de la persoane care lucreaza in Institul de virusologie, prezentate in cursurile lor. Ce sens ar avea ca niste profesari sa-si minta cu cifre de astea studentii? Cifrele alea nu sunt pentru o revista de femei ca sa se simta ele mai bine si sa faca copii infectati cu HIV.

Originally Posted by cristi88:
incearca sa judeci cu mintea ta.

Mersi, o sa tin cont de sfat.

Originally Posted by cristi88:
Degeaba sansa de transmitere este mica daca purtatorul face tot posibilu sa infecteze pe altii. E asa greu de priceput ca asa s a raspandit boala

Ti-am raspuns mai sus.

Originally Posted by cristi88:
p.s HIV este virusul, SIDA este boala ! ( adica virusul declansat ) daca tot te contrazici aiurea

Virusul declanseaza infectia cu HIV. SIDA e un stadiu al infectiei HIV, mai exact ultimul stadiu, la care poti ajunge si dupa vreo 20 de ani. Nu trebuie sa ai SIDA ca sa infectezi pe altcineva de exemplu, infectia putand fi intr-un stadiu incipient. Exista si persoane care au rezistenta la virus, cam 1% din populatie (sau 1% din populatie alba, nu sunt sigur).

Esti cu adevarat ignorant, vorbesti despre ceva ce nu controlezi absolut deloc. Cum crezi ca poti fi luat in serios in conditiile astea?

@ana - Eu n-am auzit vreo ceva de genul, adica SIDA cu alta etiologie decat HIV. Ai putea elabora putin? Sigur nu te referi la moartea in cazul HIV care survine in urma altor infectii? Pentru ca moartea in SIDA intervine indirect prin HIV, adica HIV iti distruge imunitatea atat de tare incat e practic inexistenta si asta duce la infectii opurtuniste, cu tot felul de microorganisme care la un om sanatos nu ar pune probleme prea mari sau chiar deloc.

Cat despre vindecare, cel putin in caz de infectie cu HIV, eu stiu doar de una, un tip care avea HIV de ceva timp si a facut cancer. A facut chimio si transplant de celule stem de la o persoana cu o gena care dadea rezistenta la HIV si astfel a scapat si de HIV (parca asa era, nu mai tin f bine minte cazul, am citit despre el acum vreun an).

Last edited by Liviu- : 17 Dec 2011 at 21:07.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif