View Single Post
Old 30 Dec 2014, 04:40   #10
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Twins, nu stiu daca filmul este atat de plin de fum si oglinzi... Elementele meditativo-filosofice ce apar aici sunt dintre cele mai puternice intalnite in orice cultura a lumii, actuale sau antice. Creator-creatie, dezumanizare, dorinta de cunoastere suprema, dualitatea fiintei, realitatea fictiva, motivul cheii care are o pondere uriasa in acest episod in special, toate astea si muuulte altele dau o greutate mult peste orice alta productie fie ea anime sau film in adevaratul sens al cuvantului.
Ca pe langa aceasta tesatura de simboluri avem si acest sclipici care atrag, acest lipici ce pleaca din vizual, e perfect adevarat. Cum spunea cineva aici, acea gratie feminina care regizoral se reuseste a i se atribui lui Shiki prin cadre mai putin explicite decat a filmelor de dragoste, dar cu un impact net superior, acele intoarceri de cap, in momentul in care Shiki risca sa fie "desconspirata" dpdv a capacitatii de a simti, rotiri de cap ce au ca axa diametrala parul in vant si ochii mari, tremuratori, cu sclipiri de lacrima, toate astea fac din Shiki o tanara ce e capabila de o traire mult mai superioara decat a societatii in care traieste.
Imi aduc aminte o remarca ce, sincer nu mai stiu in ce episod are loc, poate chiar in acesta, dar care poate sa dea o idee asupra adancimii discursului si actiunii: sa ucizi poti o singura data in viata, pentru ca a ucide inseamna sa te ucizi pe tine insuti. Din acel moment cine mai ucide realizeaza crime... Superb spus.
Ps. Apropo ca se vorbea despre crimele pe care le-a comis Shiki.... Daca ati urmarit toate cele 7 episoade, cred ca nu mi s-a parut, dar Shiki a fost martora a acelor crime.... Nici macar implicata. Dorinta a existat, prezenta ei acolo luand contact cu sangele cald al victimelor e evidenta, dar sinuciderea nu se intampla decat in final, cand este realizata in numele dragostei. Cand Shiki efectiv moare la gandul ca l-a pierdut pe Kouktou... Apoi finalul este edificator... Ea isi accepta moartea si se lasa efectiv ghidata in noua viata de catre cel ce a crezut permanent in ea...
Ps. gratia feminina, tipic asiatica, nu dispare niciun moment. Fie ca e vorba de Shiki cea indiferenta, fie ca e vorba de Shiki dornica de a ucide, fie ca e vorba de Shiki in scenele de lupta sau fie ca e vorba de Shiki patata de sange, nimic nu stirbeste acel farmec al eroinei seriei. Ba din contra as spune, incepem sa devenim noi un fel de Kouktou, personaj greu de inteles in prima parte a miniseriei, cand da dovada de o "dragoste care orbeste" si nu vrea sa priveasca evidenta, negand-o oarecum prosteste... ca in final totul se rastoarna si asta este o lectie pentru toti...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif