Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 20 Nov 2013, 21:29   #1743
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Intr-adevar, foarte faina salata, sigalia! Daca n-as fi satula si n-as fi facut si eu azi o salata buna (poate nu chiar asa sanatoasa, totusi), mi-ar fi lasat gura apa!

Azi am facut salata Caesar (chiar nu-mi vine sa-i zic Cezar...). De mult vroiam sa fac, de cand am mancat la Casa Bunicii, un restaurant fain din TM, dar acolo nu mi-a placut ca avea ansoa - cu care nu prea ma impac, poate nu l-am prins eu in combinatia potrivita pentru mine. Salata Caesar, varianta mea: un piept de fazan si inca niste bucati de pe pulpe - fierte (a iesit o super supa!) pe care le-am taiat si le-am prajit putin in foarte putin ulei de masline, niste sunca de casa prajita crocant in acelasi ulei si apoi taiata fasii subtiri, crutoane, o salata verde si dressing - maioneza facuta cu 1 catel de usturoi, mustar si o lingurita de otet. Facultativ eu am pus si 3 oua fierte taiate in 6 si cateva rosii cherry. A iesit foarte buna!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif