View Single Post
Old 13 Aug 2012, 13:10   #71
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by JohnnyAddams:
SPOILERS


Nolan si Cotillard isi impart vina pentru ultima scena a ei. Sa film seriosi, a fost a naibii de falsa. Sa nu mai vorbim de discursul de final, cat si de cum si-a inchis ochiii cand a murit....oare la editare sau chiar atunci n-a observat? In cinema, personal imi era mie rusine de scena aia, m-a bufnit putin si rasul....alta greseala mi s-a parut moartea lui Bane, invincibil pe toata durata filmului si apoi, dintr-o data BOOM si a murit. Asta pentru ca mi-a pasat de personaj spre deosebire de Talia, Bane a fost construit bine, chiar prea bine, insa sa-l scoti in modul ala e chiar oribil. Il faci invincibil si moare dupa ce il loveste motocicleta. De Talia nu mi-a pasat deloc, a fost interesant twist-ul, dar nu mi s-a parut util din moment ce personajul ei nu a primit destul timp pe ecran, in asa fel incat sa-mi pese de ea, sa o indragesc precum Bane. Mi-au placut insa scenele dintre Alfred si Bruce, cele emotionale, si-au gasit locul intr-un final de trilogie. Per total oricum mi s-a parut peste TDK, unde Joker a fost punctul forte, TDKR mi s-a parut facut mai bine, a fost mai mult o drama decat un film de actiune, iar asta mi-a convenit, in TDK m-a cam obosit scenele de actiune in care Nolan chiar nu straluceste, asta ar fi problema sa ca regizor.

Mie mi s-a parut invers, TDKR mai mult un film de actiune si mult mai apropiat de un film tipic cu superoi, in schimb in TDK am vazut multa tensiune si drama, iar momentele cele mai bune nu vin doar in momentele de actiune (parerea mea) fata de TDKR.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif