Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 15 Jan 2016, 22:41   #2034
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
legumele le-ai sotat inainte de a le pune in vasul termorezistent? cu carnea cum ai procedat? eu,de regula, nu le pun crude direct in cuptor...
ideea de a combina ciuperci cu vinete si dovlecei, sau numai vinete,dovlecei cu ciuperci, nu cred ca este chiar atat de inspirata. muscaua ta este una de inspiratie greceasca, cred ca s-ar combina mult mai bine cu ardei si rosii, ciupercile sunt mai fade, la fel cum sunt si dovleceii, daca nu-i acoperi cu cascaval si-i gratinezi. merg si ierburi mediteraneene, fara ele, reteta n-ar fi desavarsita. oregano,busuioc....sunt condimente de baza intr-un asemenea fel de mancare...

rvn, am copt si apoi am si calit dovleceii si vinetele; pentru ca mi s-au parut prea uscate dupa ce le-am scos din cuptor. Daca le-as fi lasat sa se inmoaie cu sare inainte probabil era ok, asa fac vinetele la cuptor cind fac salata de vinete si atunci ies bune. Carnea o calesc impreuna cu ceapa si apoi adaug sosul de rosii. Nu, nu pun nimic crud in cuptor, cred ca ar iesi ceva inotind in lichid daca as face asa. Daca incerc musaca cu ciuperci pun doar dovlecei, vinetele nu se combina bine cu ciuperci si ciupercile le amestec cu sos de rosii. Am facut in trecut si lasagna cruda, de dovlecei, ciuperci si spanac. Ar fi ceva similar, fara spanac si facut la cuptor.

Originally Posted by rvn:
tot in spiritul ardeiului copt va arat ce simplu se pregateste un sos pesto cu el, sos cu care se pot prepara ultrarapid, niste paste delicioase. recomand din toata inima amatorilor, sa renunte la sosul pesto de cumparat si sa incerce sa-l pregateasca singuri, cu ardei copt, sau fara, oricum iese o nebunie in farfurie:

Aici, pesto sauce de obicei e verde, are la baza busuioc si pine nuts (intolerabil de scumpe) si usturoi. Se fac tot felul de alte combinatii, am facut si eu; cu spanac, cu kale, cu orice alte nuci in afara de pine nuts. Sosul tau cu ardei copti mi se pare o nebunie. Gasesti asa ceva pe post de antipasto pe care sa-l maninci cu biscuitei, nici n-ai nevoie de paste,dar evident si eu sint 100% pentru tot ce e facut in casa, nimic din magazin nu poate fi la fel de bun si sanatos. In ultimul timp chiar am observat ca aproape orice cumpar gata facut imi face rau. Ai pus ardei, cascaval si busuic, eventual usturoi?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif