View Single Post
Old 07 Jan 2013, 14:17   #951
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Da, atata am inteles din volmulul 2 din Morometii. Cam atata pot...nu le poti cere tuturor sa aiba aceeasi comprehensiune pe un text atat de vast. Si cam plictisitor, dupa parerea mea umila. (Sunt absolut convinsa ca o sa fiu facuta ferfenita ca am indraznit sa afirm asa ceva. mi-o asum de-acuma.)

Ba da...imaginea de ansamblu, crede-ma, ca am inteles-o. Iti place Osanda, nu-ti place Dupa Dealuri; pe mine m-ai pierdut total la afoirmatia asta: Problema e simpla: in momentul in care un cineast de 80+ ani face filme cu subiect actual (proaste, de acord, dar asta e irelevant in discutia de fata) iar un cineast de 44 de ani e blocat in teme de dinainte de '89, reusind sa vina in "actualitatea" de acum 8 ani doar cu un film antireligios, facut "cu dedicatie" pentru festivalurile de afara, ceva nu e totusi in regula. Asta daca incercam sa ramanem cat de cat obiectivi. Poate n-o inteleg eu cum trebuie, dar despre ce vorbim aici, de fapt? E ca si cand mi-ai spune ca o apreciezi pe Inna pentru ca face muzica cu subiecte actuale (iubi-bubi, mister saxobeat) si ti se pare de-a dreptul strigator la cer ca Robin and the Backstabbers canta despre Stalingrad sau despre Iguane facatoare de minuni ca tot suntem anticrestini. Am I missing something?

Asa de tare ma obosesc discutiile astea, zau. Daca e sa fiu sincera si usor vulgara, mi se rupe de filmele lui Nicolaescu. Imi amintesc cum ne-au dus de la scoala sa vedem Orient Express acum multi ani. Mi se intoarce stomacul pe dos cand imi aduc aminte cat de penibila mi s-a parut experienta aia atunci. O fi fost extrem de actualul filmul ala si-s eu batuta-n cap. Si nu, nu am vazut Osanda si nici n-am de gand s-o vad in viitorul apropiat. Dar am inteles, tie iti place si ti-au dat lacrimile la sfarsit. Si nu mai stiu ce.

Eu am o intrebare. Chiar suntem toti de pe forumul asta batuti in cap si tu esti singurul cre vede lucrurile clar? Poate omit eu ceva... Habar nu am la ce te referi cand spui ca 432 e prost sau urat. Si mi se pare ca esti usor in contradicitie cu tine insuti. Acuma 432 nu mai e prost ca e anacronic si nu mai are nimic ca e despre comunism...baiul e ca e prost si urat? Sau tocmai din cauza ca prezinta ceva ce s-a intamplat demult il face prost si urat? Am impresia ca ma bat cu morile de vant aici.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif