View Single Post
Old 30 Dec 2011, 23:49   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
Da, impresiile personale sunt ceea ce conteaza pentru fiecare. Insa nu cred am fost vreodata sustinatorul ideii ca ar trebui sa "te doara undeva" de parerile personale a altora. Mie daca imi place un film, il sustin si comunic inclusiv cu cei carora nu le place. Daca ne blocam in "gusturile sunt personale" asta aduce mult cu "gusturile nu se discuta" si atunci care mai e rolul unui forum de filme?

Nu am vrut sa sune in felul asta. Nu sunt deloc adeptul zicalei "gusturile nu se discuta", din contra, mi se pare o prostie, dar am discutat atat de mult pe filmul asta ca mi s-a intors. Nu mai simt nevoia sa explic nimic, am incercat cat de bine am putut, poate nu am facut-o foarte bine, dar inevitabil ne lovim de niste bariere, bariere care tin de experienta de viata a fiecaruia, suma tuturor lucrurilor care ne-au facut ceea ce suntem acum. Pana la un anumit nivel poti sa discuti, dar exista ceva peste asta, unde discutia devine de-a dreptul inutila si ceea ce ne face pe noi sa fim noi intra in actiune. Asta e bariera, iar o simpla discutie nu o poate muta deloc. Pentru asta e nevoie de mai multa experienta, de mai multa viata, de lucruri care sa ne schimbe in modul nostru de a fi. Si poate dupa asta o discutie blocata isi poate regasi sensul. Pana atunci n-avem ce face.

LE: Ben, hotaraste-te asupra locului 10 Nu poate ramane decat unul.

PS: Federico, ma simt nevoit sa aduag ca probabil vei fi de acord cu Gorzo in ceea ce priveste Biutiful, asta dupa cat te cunosc de pe forum. Sper sa nu am dreptate, dar am simtit ca trebuie sa te avertizez, daca mai era nevoie sa o fac

Last edited by Liviu- : 30 Dec 2011 at 23:57.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif