View Single Post
Old 28 Jan 2024, 12:54   #131
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Scipione detto anche l Africano (1971)

Ei, și cu acest film, a venit timpul să încheiem și ciclul istoric.
Dacă eram la ora de compunere, dna învățătoare ar fi fost mandră de elevul care aș fi fost, deși trebuie să fac numai o scurtă descriere a filmului.
De ce trebuie să vedem acest film? Pentru că:
- râdem sănătos și învățăm istorie folositoare, Scipione are tot ceea ce trebuie să știm din punct de vedere istoric (statistici și prognoze).
- dialogul fraților Mastroiani sau cel nepieritor al lui Marcello cu senatorul (Vittorio Gassman), ori câteva vorbe din cale afară de obișnuite, dar de duh, căci rămân întipărite în ani (eu sunt un exemplu), replici și situații memorabile, face din această comedie una din cele mai mari care s-au făcut vreodată, chiar dacă multă lume nu o cunoaște încă (asta ridică multe semne de întrebare asupra celor care fac topuri de comedie cu cele mai idioate producții? Ah, ce m-am răcorit!)

După mine, este cel mai valoros film de comedie al tuturor timpurilor, iar dacă nu al tuturor timpurilor, cel puțin al acestei civilizații.
Minuscula mea experiență în domeniu îmi spune că filmele într-o limbă de gintă latină, cum le zice poetul (limbilor), cu o subtitrare englezească sunt o pacoste la casa cinefilului.
De aceea, am început una, în română, chiar după vizionarea lui, căci lumea nouă nu mai are răbdare să aștepte.
După aproape un deceniu de așteptare (înseamnă că eu am avut așteptări mari), am reușit-o. Sincer, de fapt, a fost o curiozitate... satisfăcută.
Mie mi-a placut macaronaru' ăsta de Mastroianni și în filmele lui mai puțin cunoscute, nu numai în "8 jumate, etc". N-am acuma la îndemână nici un gând, că le-am lăsat să se mai odihnească, dar vă spun sigur că sunt mai multe astfel de filme.

Continui cu câteva referiri la film. Dar, mai întâi, cine este Scipione? Personalitatea generalului roman e bine știută, există carți despre el (fără multe comentarii, există cartea Scipio Africanus - Greater than Napoleon, scrisă de istoricii de la Cambridge), alții i-au dedicat partituri de muzică - Visul lui Scipione (J.A. Hasse).
Pe măreția personajului se bazează măreția comediei. El este eroul, modelul, cu multiple calități puse la încercare, conturate ca îndoielnice, în alt scop, de Cato, de unde și drama generalului roman.
Lui Scipione (interpretat de M. Mastroianni), reîntors în patrie, la Roma, i se impută acum probleme de morală de către Cato, cenzor al Senatului roman, care, republican convins, îl vânează pe Scipione, reprezentant al vechii lumi (cu eroi), lume pe care Cato o voia dărâmată. Lucrurile se complică pentru Scipione (familial, social, istoric) odată cu implicarea în chestiuni și a fratelui său (interpretat de fratele lui M. Mastroianni, Rugierro).
Urmările, ca și premisele, sunt foarte comice. Prin replici izbutite, personajele, de fapt, joacă comedia întregului Imperiu Roman (sau a Romei antice).
Fiind cea mai bună comedie din toate timpurile, e departe de topurile făcute, prezente și viitoare (de aia nici nu apare în ele, e mult mai sus decât ele).

O comedie cu Actori mari, ce vă face atenți la multe aspecte (e un film de cultură). De văzut, neapărat de orice om!
De aceea l-am și lăsat mai la urmă, ca să fie proaspăt.
Vi se pare bizar să fie una dintre cele mai bune comedii și să nu vorbească nimeni de ea? Mie nu, mie mi se pare amuzant. Râdeți, că e de râs!
În calitate de "unul din cei mai mari fani ai lui Mastroianni pe care-i cunosc", vă garantez că e distracție serioasă cu frații Mastroianni!

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 28 Jan 2024 at 13:15.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif