View Single Post
Old 06 Sep 2014, 00:52   #46
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Primal Fear (1996)

Vad in pagina acestui film cum se discuta despre care actor ii da clasa celuilalt, care e mai bun si alte comparatii pe care nu le vad normale. Spun ca nu sunt normale din doua motive.
1. Daca Gere nu facea un rol impecabil, asta s-ar fi rasfrant si asupra prestatiei lui Norton si asupra intregului film. Astfel ca acum nu am fi discutat de un film foarte bun, cu un rol al lui Norton ce il propulseaza in randul actorilor de luat in calcul pentru viitoare proiecte, ci am fi avut un film modest cum sunt atatea despre sistemul juridic american si despre avocatii de peste ocean.
2. Norton, tanar, cvasi debutant, care clar a fost influentat de Gere in interpretarea pe care o etaleaza in acest film. Sa nu isi imagineze cineva ca Norton, la doar 25 de ani, cu un singur film in cv, si acolo avand prestatii mai mult de figurant, s-a dus si i-a aratat el lui Gere. A fost foarte ajutat, influentat, sfatuit ce si cum sa joace, ce si cum sa exprime in fiecare scena in parte. E adevarat ca s-a achitat de sarcini intr-o maniera in care ar fi facut-o unul din greii cinematografiei si ca nu pare nici pe departe un debutant, dar amprenta lui Gere se vede si nu poate fi contestata. Mai cred cu siguranta ca in timpul turnarii acestui film, Norton era fan Gere. Era primul lui contact cu un actor cu nume. Era prima lui sansa de a invata, de a intra in lumea filmului in adevaratul sens al cuvantului.
Astfel spus, nici nu se poate pune in discutie o "confruntare" intre cei doi.
Nota pentru film 8,42 iar pentru Norton si Gere 9,5! Aproape impecabili.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif