View Single Post
Old 27 Apr 2013, 16:53   #1420
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by sigalia:
Subspecia e o specie in toata regula,foarte bine aspectata inclusiv cu nume autohtone ( dna.Gigi Ghinea ,de pilda,care "s-a vindecat de nefericire" e convinsa ca pe baza retetei sale vom ajunge toti in paradis ,iar Sega n-are nici un dubiu ca pentru contactul cu "sinele sacru" e musai sa vindem tot si sa plecam in pelerinaj). Si exemple mai sunt.
Inaintea lor insa ,altii au facut chestiile astea intr-o maniera mai naturala parca(cel putin aparent).De la new age la zen si de la raw-food la iluminare totul e ambalat,servit cu dichis,digerat.
N-as spune ca e ceva dubios aici.Desi pare un refuz al stilului de trai consumist ,trendul e doar o expresie mai fasonata a lui,un fel de "alibi" dibace .
Nu exclud si nu neg si cautarile autentice,dar nu cred ca ele sa ajunga asa repede ....in librarii.

Exact, mi se pare cam superficiala & sunt pline rafturile cu titluri din astea: Elizabeth Gilbert, Sega, cu motocicleta pana in Mongolia, calagarul care si-a vandut Ferrariul etc. Si toti vand foarte bine. Cred ca e un trend.
Acum cativa ani se umplusera librariile de literatura vampireasca, acum e la moda literatura escapista.

Last edited by varu : 27 Apr 2013 at 16:55.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif