View Single Post
Old 13 Jan 2012, 20:35   #421
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by marcusARCUS:
"Serifule" . Nu,doar ma miram ce cauta Inglorious Basterds pe locul 10,Shawshank Redemption pe 5 si Equilibrium pe locul 4.Vreau sa zic ca aceste doua filme (I.B. si S.R.) sunt mult mai bune decat Equilibrium

Pai nah...am crezut ca ai vreo recompensa pe capul meu cand m-ai apelat "cowboy"

Cand ma gandesc la un top al filmelor, primul lucru de care tin cont si cel mai important este "ideea" care sintetizeaza filmul, oricat de reala/ireala ar fi aceasta. Din punctul meu de vedere, ideea de a "trai"(daca se poate spune asta...) intr-o lume fara emotii/sentimente/arta etc...mi se pare mult mai...cutremuratoare?!...decat un condamnat pe nedrept si experientele acestuia pe parcursul anilor petrecuti in captivitate ori fictiunea asasinari lui Hitler coraborata cu o banda de asasini pofticiosi de nazisti.

Desigur fiecare film in parte este apoi "indulcit" de numele actorilor, de felul in care joaca...iar cu siguranta atat S.R. cat si I.B. surclaseaza Eq la acest capitol, aici nu te pot contrazice
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif