View Single Post
Old 23 Jul 2009, 11:27   #17
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mie mi-a placut budapesta, imi pare rau ca n-am stat decat 2 zile. e un oras f frumos, dunarea e spectaculoasa, iar partea aia de pe deal (buda sau pesta?) are o multime de stradutze pe care mi-ar placea sa ma plimb aiurea. insa n-as locui acolo, maghiara mi se pare ingrozitoare - no offence care sunteti unguri.

@ricutza - intr-adevar ungurii nu prea o dau pe engleza, dar stai sa vezi cum sunt bulgarii (asa oameni n-am mai vazut, sa nu stie o boaba de engleza - in toata statiunea veliko-tarnovo, am gasit un singur tip care vorbea - ce-i drept, fluent - engleza, iar restul - prin semne nene! iar la balcik, desi la restaurante chelnerii brodeau o englezo-romano-ruso-bulgara, in magazine nu stiu nici ce e "water")

parisul nu stiu de ce nu m-a dat asa pe spate, ma rog, poate ptr ca m-a luat racela inca din aeroport si am petrecut o saptamana "romantica" pe coldrex si pastile de gat. si poate ptr ca eram prea disperarata sa vad muzee si sa-mi iau carti si n-am mai putut fi asa receptiva la farmecul parizian. e un oras frumos oricum, mi-a placut f mult la jardin de tuilleries, in gradina muzeului rodin (aveau niste sezlonguri de lemn pe care puteai sa stai sa citesti sau sa lenevesti), la orangerie, muzeul cu "nuferii" lui monet, un loc discret, cu totul altfel decat supraglomeratul luvru.

si cam atat am vazut eu, sambata plec la praga, sper sa nu ma dezamageasca excursia asta

@keep - ai dreptate cu sentimentul ala de desertaciune, bine ca nu-s singura "ciudata"
insa cu pozele mie mi se pare invers. eu imi selectez cateva, le printez si ma uit pe ele ori de cate ori sunt deprimata. nu stiu de ce, mi se pare ca in poze par mai fericita decat in realitate
__________________
breeee....

Last edited by bre : 23 Jul 2009 at 11:30.
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif