View Single Post
Old 11 Mar 2019, 13:55   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Da , cred ca prea marea familiaritate cu mediul romanesc cotidian face ca filmele din nvr sa nu spuna noua atat de multe pe cat ar vrea regizorii lor . Pentru noi sunt lucruri banale , pentru straini sunt amuzante /picante /socante . Barem la un capitol cred ca au castigat enorm - sunt autentice , uneori prea autentice pentru a te incanta .

Da, aceeasi senzatie am avut-o si eu. Pentru straini filmele NVR sunt ceva exotic (cam cum sunt depresivele asiatice pt noi ), pentru romani "it hits too close to home" si manierismele lor pot aparea fumate. Dar sunt si cateva care ies din cerc si m-au atins pana si pe mine (ultimul fiind Dupa Dealuri)

Originally Posted by bremen1980:
Era sa-ti recomand filmul chinezec cu ''elefantul care sta '' , in caz ca nu l-ai vazut .Mie mi-a placut f . mult cu toate ca are 4 ore & e deprimant la greu .

Desi am auzit de el, nu l-am vazut si nici prea multe nu stiam de el. Sinopsis-ul suna promitator (imi aduce aminte de balena din Werckmeister Harmonies). Vad si alti forumisti dandu-i 4 si 5 stele pe Mubi (a propos esti pe mubi / letterboxd ?) Il pun pe lista de vazut.

PS. Uf, acum am vazut ca e primul si ultimul film al regizorului
__________________
https://twitter.com/Chambordro

Last edited by Chambord : 11 Mar 2019 at 14:06.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif