Thread: Top Filme 2010!
View Single Post
Old 09 Dec 2010, 11:46   #58
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Chambord:
@metacritic haters : couldn't you guys ... like ... ya know ... eat your heart out ... or ... stop playing smartasses ... or wash the dishes or smth ?

e cel mai bun agregator de critici in limba engleza si cam asta e.
mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva.
RT e o mare jena, in maniheismul lui desantat: alba-neagra, bun-rau, cucu-rucu, alabala portocala.

Imi cer scuze sincer daca jignesc pe cineva, dar cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site. Sorry.

Nu ai inteles. Mie pur si simplu sistemul lor de rating in orice domeniu, muzica, filme, jocuri mi se pare stupid (mai stupid ca pe RT, desi ele sunt asemanatoare la baza). Insa nici rottentomatoes nu are un sistem pe placul meu... as fi preferat ca unul din cele 2 siteuri sa adopte sistemul de rating folosit de IGN....

In al doilea rand ca sa-ti dau un exemplu (posibil putin cam penibil) de ce consider stupid MetaCritic asta..... cauti sa zicem ceva de genul "The Best Releases of 2009"... si-ti apare...

1 Up - 88
2 Ponyo - 86
3 Avatar - 84
4 Fantastic Mr. Fox - 83
5 Star Trek - 83
6 Drag Me to Hell - 83
7 Up in the Air - 83
8 District 9 - 81
9 Coraline - 80
10 Precious: Based on the Novel by Sapphire - 79

Superb nu? Cat despre numarul de productii... e limitat rau...

In primul rand prefer rottentomatoes pentru ca 100% din criticii de pe metascore (cel putin cei pe care-i urmaresc) apar si pe rottentomatoes. Armond White e un "tampit" amuzant... putin imi pasa de recenziile sale... In al doilea rand consider deplasat modul tau de a-i aborda pe presupusii "hateri"... Ambele sunt niste simple pagini de internet, get over it. Sper ca reactii de genul "mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva" sau "cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site." sa nu mai apara. Sunt irelevante.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif