Thread: Ştiinţa
View Single Post
Old 28 Sep 2017, 20:41   #10
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by White1:
Ştiam ca sunt un băiat rău dar acum că am aflat că s-ar putea să refuz unora dreptul fundamental la informaţie mă simt de-a dreptul periculos. Şi cu toate ca mi se rupe inima pentru colega ta o să invoc aceeaşi scuza obosită: aici nu desfaşuram nici un proiect "oficial", nu suntem nici la liceu nici la facultate, nu ne dăm tezele de licenţă sau doctorat. We're here to have fun and maybe learn a thing or two. That's all.

Hehe, abia acum afli ca esti un mic infractor si eu mi-s justitiarul forumului ?
Lasand gluma la o parte, te rog sa ma lamuresti cu obsesia asta cu scoala. Am zis eu ceva de asta ? De licente, doctorate si alte hartii normative ?
Nu de alta, dar vrei sa vorbim despre stiinta. Ori stiinta = a cunoaste informatii = conglomerat de litere, cifre si alte simboluri ce exprima idei.
Desi, daca ma intrebi pe mine, eu cred ca de fapt vrei sa filozofam! Asa-i ?
In cazul asta, 1 + 1 = 3, adica un barbat si o femeie au un copil, deci 3. Iata o mostra de filozofie bazata pe cunostintele stiintifice.

Originally Posted by White1:
(da, noţiunile invaţate la şcoala nu sunt neapărat valabile doar în acel spaţiu dar asta nu inseamnă ca sunt valabile în toate spaţiile , depinde de context şi aici nu mi se pare cazul...mă rog).

Te rog sa detaliezi.

Pana atunci, scriu urmatoarele:
Scoala a aparut dupa stiinta. Prima a fost algebra, adica numerotarea, adica matematica. Plus ca la scoala (indiferent de nielul academic, adica de la gradinita pana la cursurile de doctorat) inveti stiintele. Iar aceste stiinte sunt si stiinte aplicate, nu doar "insirand cuvinte goale. Ce din coada au sa sune." (Eminescu). Sau mai bine zis, se propaga stiinta.
Putina istorie, ca sa facem lumina asupra acestui subiect:

Cine a inventat scoala ?
Cine a inventat numerele ?

Bun. Vreti sa o luam cu inceputul si sa imi raspundeti la fiecare din aceste intrebari, in ordine ?
1. Cand a aparut Universul ?
2. Cum / Din ce cauza a aparut Universul ?
3. De ce a aparut Universul ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif