Thread: North Korea
View Single Post
Old 11 Jan 2016, 21:41   #3
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Daca vorbim de Coreea de Nord, cred ca un documentar gen Vice, episodul 1 si 2, e chiar bine realizat. Nu stiu Twins daca l-ai vazut dar eu cred ca cineva te-a pacalit in legatura cu deschiderea ce pare ca aceasta tara o arata. Este un pic cam invers, cam ca bancul de la Radio Erevan. Nu era un autoturism, era o bicicleta, un era neagra ci rosie si nu i s-a dat, i s-a luat. (ceva in genul: http://inliniedreapta.net/intre-zvon...uvernarea-pis/)
O alta trezire la realitatea nemachiata din acea tara este, daca ai reusit sa vezi, prezentarea la televizor a maretei realizari: bomba cu hidrogen. Acea “stirista” plina de emotie, intonatia si suflul cu care se exprima, ceea ce spune…. ireal. … trebuie sa vezi ca sa crezi ca asa ceva exista…
Doresc nostalgicilor comunismului si regimului sau modului de viata de atunci o viza in Coreea de Nord si un bilet doar dus. De intor se ocupa baietii de acolo. Am mare incredere in ei.
A nu se confunda nostaligia dupa regim cu rememorarea unor intamplari personale, lucruri dragi cu care am copilarit sau locuri ce ne-au ramas in suflet, familiare.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif