View Single Post
Old 08 Feb 2021, 09:51   #8
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Originally Posted by djinjis:
Filmul "A doua sansa" chiar are o a doua sansa? Cine si-ar fi imaginat? Imi suna a duda, ramane de vazut. Nihil sine Geo.

@djinjis
Sper să iasă un film corect, fără mizerabilisme, fără vulgarități, un film care să aducă publicul românesc în sălile de cinema. Nu cred că obscenitatea, sexul exhibat adus pe ecran, vinde filmul. Nu mă interesează „filmele de festival”.
Nu sunt obsedată de premii la festivaluri internaționale care să crească punctajele caselor de producții de film, care să permită producătorilor de film să acceseze finanțări mai mari de la CNC.
Asta este problema producătorilor de film români: visează să facă filme pentru festivaluri, pentru premii internaționale, în loc să dorească să facă filme care să aducă publicul în sălile de cinema.
Am spus-o și o repet de câte ori am ocazia: publicul de festival ca si publicul de premieră, este un public prost, nereprezentativ pentru calitatea reală a unui film.

PS. Nu e obligatoriu să apară pe piață cu acest titlu, parcă predestinat: A DOUA ȘANSĂ.
Apropo, Cătălin Saizescu, când a făcut șmecheria cu furtul finanțării acestui proiect, cu complicitatea penală a CNC, a vrut să numească filmul SCURTCIRCUIT - A TREIA ȘANSĂ (subtitlu)

Și dacă tot am ajuns la filmul SCURTCIRCUIT a cărui producție face subiectul unui dosar penal, vreau să le spun producătorilor care au fost călcați de DNA și luați la verificări de au ajuns acum într-un dosar penal, că trebuie să îi mulțumească lui Cătălin Saizescu pentru asta. Eu l-am denunțat pe el și am trimis DNA la NERV Film, firma lui Saizescu. După ce procurorii DNA au ajuns la firma lui și au găsit neregulile care le-au găsit, s-au gândit că astfel de neregului pot fi și la alte case de producție film. Și astfel, au mai prins și alți producători pe picior greșit. Acești producători, care acum au și ei probleme cu DNA, lui Cătălin Saizescu trebuie să îi fie ”recunoscători”.
__________________
"Nihil Sine Deo"

Last edited by mafalda : 08 Feb 2021 at 18:21.
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif