View Single Post
Old 10 Mar 2019, 18:37   #9
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Godarzii tineretii sunt peste cei ai batranetii
Godarzi era un magazin de haine pe la fosta fabrica APACA . Nu stiu daca mai e in viata .

Sa nu-ti fie rusine, gusturile nu se discuta . Doar cu cei de rea credinta ,cei care din start dau verdictul , nu sunt de acord . Am fost si eu dezamagit de ''IT COMES AT NIGHT ''filmul urmator al regizorului . Nu ca ar fi un film prost , e insa un produs corect facut dupa reteta . La KRISHA tocmai incropeala aia studenteasca mi-a placut . Indie in adevaratul sens al cuvantului ; buget microscopic, neamurile bagate in film , bajbaiala scenariului de parca povestea se inchega din mers.

Sa stii ca mare dreptate ai cu entuziasmul . E greu sa te mai minunezi dupa ce acoperi un domeniu indiferent care ar fi el . E frumoasa perioada aia in care tot continentul iti este in fata bun de explorat . Dai de oameni , animale si plante care te incanta, te sperie , iti creeaza repulsie .Nimic nu te lasa indiferent .
Dupa ce-ai umplut harta e greu sa mai descoperi ceva care sa te mai miste , doar revizitezi , nuantezi .
Sa-ti fie sanatoasa fata si sa te bucuri macar de bucuriile ei


Da , cred ca prea marea familiaritate cu mediul romanesc cotidian face ca filmele din nvr sa nu spuna noua atat de multe pe cat ar vrea regizorii lor . Pentru noi sunt lucruri banale , pentru straini sunt amuzante /picante /socante . Barem la un capitol cred ca au castigat enorm - sunt autentice , uneori prea autentice pentru a te incanta .


Era sa-ti recomand filmul chinezec cu ''elefantul care sta '' , in caz ca nu l-ai vazut .Mie mi-a placut f . mult cu toate ca are 4 ore & e deprimant la greu .

Tot ca o recomadare , o cronica scurta facuta unui film finlandez din 1946 - RESTLESS BLOOD . N-am vazut filmul insa mi-a placut mult cu il descrie cineva :

''Regina Linnanheimo plays Sylvi, whose child is run over by a bus, prompting her to drink poison. She goes blind in the process, causing her husband to lust after her much younger sister. After undergoing a dangerous operation to regain her sight, she hides her repaired vision behind dark eyeglasses, so she can spy on her sister and husband as they carry on their affair. ''
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif