Thread: "Machete"
View Single Post
Old 05 Sep 2010, 01:15   #4
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Sergiu,

Il judeci complet gresit. Si ma surprinde ca inca sunt spectatori (am numarat destui in sala) care rateaza cu brio atmosfera propusa de filme ca Machete sau Grindhouse. Ori iti place, ori nu. Nu-i cale de mijloc.

Rodriguez isi continua fetish-ul lui ptr. filme de categoria B, reproduceri fidele in masura in care plot-ul, sangele si pasaricile imita flickurile de actiune low budget de prin 60-70, insa cu resurse actuale. (sangele arata a sange, exploziile a explozii - desi la explozii am cateva indoieli, fie's facute intentionat prost, fie baietii de la post-productie n-au decupat cum trebuie de pe croma, sau au luat stock-uri de pe torrente, anyway).

+ replici cheezy (nu gasesc un termen potrivit ptr. traducere) replici penibile? si nu prea.
+ clisee (doar cateva aici)
+ totul tre' sa fie previzibil (desi Machete are cateva twisturi timide)
+ situatii fortate, fortate pe fata, nu ridicole ca-n Salt, spre exemplu.
+ violenta cat cuprinde (incapea mai multa in Machete)

Deci e vorba de arme, sange si pasari. (Alba e prea simpatica parca, n-a intrat bine) Masurat altfel, fimul nu capata decat o stea din 10. Sau hai 2, pentru cateva perechi de sani reusiti.

Acum, sunt cateva neajunsuri pe care i le putem reprosa, a stricat un pic reteta parca, dar despre asta mai tarziu.

Iar Seagal e omu' meciului. "You think this is enough?.."

Am plecat foarte binedispus de la filmu' asta.

Ah, si Rodriguez cu trupa lui Chingon e magic la capitolul muzica ptr. filme de gen.
Eu inca inchei zilele proaste cu asta.

Last edited by Lecart : 05 Sep 2010 at 01:22.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif