View Single Post
Old 09 Jan 2005, 23:37   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nae:

- cata munca, cate munca... meriat oare?
- Ajurea, muncä! Taclale, monser! Suetä. Mi-a fäcut pläcere. (Desi, pe de o parte, ai tu dreptate: mi-a consumat oarece ore de muncä REALÄ; desi aia e asa de cäcäcioasä, cä nu-mi pare räu cä m-am relaxat cu voi.)

Nume:

- Da, nae are dreptate, cred ca ar trebui create topicuri separate, discutate fiecare in parte si fragmentata discutia.
- Subscriu. Pentru Sergiulicä, Pintilie si alti câtiva avem deja topicuri. Unii, însä, sunt atât de mititei, vechi si morti de mult (sau/si la propriu, sau/si la figurat), încât nu cred c-ar merita. Poate cä despre äia multi si märunti ne putem conversa totusi aici - oricum nu sunt multe de spus.

De fapt, iatä, Nae a zis bine:
- poate nu topicuri separata, ci aici, dar mai incet asa. unu' cate unu'.
hai, sa inceapa cineva cu un regizor, cu filmele lui, si dece crede el ca e bun/prost/mediocru etc, etc. asa cred ca reusim cu totii sa ne facem o impresie despre acel regizor.
- Voi propune eu unul, în finalul mesajului.

Nume:
- Profanarea lui Preda ? De ce ? Mie mi-a placut filmul, a surprins "esenta jegoasa" a cartii.
- Päi tocmai asta e! Cartea nu are o "esentä jegoasä", are ESENTÄ FILOSOFICÄ (dupä umila mea pärere, cam ratatä de Preda, dar totusi, substantialä si nobilä!). Jegoasä e o LATURÄ a cärtii - mizeria acelei epoci care umilea si schilodea atât de abject intelectualii (si nu numai pe ei; cam TOT ce era de valoare). ORICE ecranizare a unei asemenea cärti, indiferent de inventivitatea proprie a cineastului, are datoria esteticä sä mentinä echilibrul de ansamblu - inclusiv între "esenta nobilä" si "laturile jegoase". Or, aici, asta nu se regäseste - e NUMAI jegul.

- Ce vroiai sa-i arate pe aia doi cand erau in marile iubiri ? Ma refer la a doua gagica, imi scapa numele, care nici nu apare in film.
- O chema Suzi Culala. Si, DA, exact asta voiam! Desigur, nu "sä-i arate... în marile iubiri", dar sä continä acea componentä a povestirii, tratatä cinematografic asa cum se cuvenea: sensibil, rafinat, curat. Hai, mä Nume, mä, ce naiba, cä doar le ai bine pe astea cu filmul! Nu existä pe lumea asta MARI filme de dragoste, sau mäcar mari componente romantice ale unor filme mai complexe? (Si nu mä refer la melodrame, siropuri si telenovele, stii bine! "Anna Karenina"! "Dr. Jivago"! "Maestrul si Margareta"! - mäcar cä încä nu i s-a fäcut ADEVÄRATA ecranizare. "Romeo si Julieta"! "Trubadurii diavolului!" "Scurtä întâlnire"! "Floarea soarelui"! "Identificarea unei femei"! Pânä si "Proba de microfon" - ce mult spune izbucnirea aia finalä a lui Ani, în plin jeg al iesirii din fabrica de becuri, si mersul amar al lui Nelu pe urmele ei, prin cartierul de blocuri din Fieni...)

- Ilustrate cu flori de camp e o insulta adusa romancelor care se chinuiau sa faca avorturi prin baraci tiganesti, pentru ca tovarasul vroia ca fiecare familie sa aiba 4 bovine in ograda.
- Just! Dar ca expresie cinematograficä, jos päläria! Atâtea filme (si nu numai la noi, uite, sovieticii de pildä) aveau continutul imoral si mincinos, si meseria (sau chiar arta), brici! Ce sä-i faci, arta ESTE o curvä, uneori! Trist, dar adevärat!

- Cuibul de viespi rezista. Nu se vede "furaciunea" in el. De furat se fura peste tot, nimic nou sub soare.
- Adevärat, voiam doar sä spun cä s-a väzut la alt nivel: în conditiile alea imposibile, Horea Popescu a cedat, n-a mai fost în stare sä-si transpunä pe ecran viziunea. Filma în grabä, nervos, improvizat, cu compromisuri, etc.
Dar nu numai atât. Întrucât au fost aläturi de el tot timpul, am putut observa clar: ca regisor de teatru (foarte bun, de altminteri), îi lipseau, din päcate, prea multe elemente esentiale pentru a face cinema bun din niste imagini care altminteri, în mintea lui, erau minunate.

- Rautaciosul adolescent - de ce toate filmele romanesti trebuie sa se termine cu stop cadru? Nu inteleg, tampitii se copiau intre ei ca boii.
- Ai dreptate, dar esti anacronic. La sfârsitul anilor '60, când s-a fäcut "Räutäciosul...", stop-cadrul final abia începea sä se foloseascä, încä mai era proaspät si expresiv. Obsesia de-a-l folosi d-a-mboulea a urmat dupä aia, întinzându-se ca o peltea prin toti anii '70. (Întâmplätor, chiar si "Operatiunea Monstrul" - iubirea ta - si "Actorul si sälbaticii" - iubirea mea - cad în päcatul ästa!)

- Opritescu isi apara filmul, chiar il si lauda pe Antena 1. Spunea ca a avut ecouri si in Franta, la IADEH (parca), unde e el profesor de regie.
- N-am prins faza asta. Dacä asa e, înseamnä cä tipul e un ipocrit, si trebuie sä-mi revizuiesc pärerea despre el - ceea ce m-ar întrista...
Da, e profesor de regie la I.D.E.C. (Institute des Etudes Cinématographiques - sper cä stiu bine denumirea; nici eu n-am fost pe-acolo).

- Daca exista asa ceva o plesnea si sergiu, marele futac al Romaniei.
- Päi si n-a plesnit-o cu "Dacii" si "Mihai Viteazul"? Hai sä fim obiectivi, cä tot un bou rämâne.

- Ma dispera tigara lui Caragiu, care cand e aprinsa, cand stinsa, cand la jumate', cand chistoc etc etc etc
- Har Domnului! Celebrele lipsuri de racord din filmele românesti! Noroc cä se-ntâmplä si la case mai mari! În "Matrix", de pildä, erau de-a dreptul delirante - si nu se datorau "realitätii virtuale"!

Iar acum, propunere de regisor pentru discutie - si cred cä meritä sä-i facem un topic aparte (decideti voi):
NAE CARANFIL!
Hai, care s-aruncä?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif