View Single Post
Old 11 Jan 2016, 20:20   #12
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Chambord:
The Revenant nu apare pt ca inca nu a fost lansat, vizionarea lui altundeva decat la Cinema constituind, dpmdv, o blasfemie, pt ceea ce pare a oferi audio-vizual.

Dar din pacate in afara de audio si vizual nu are de oferit nimic.
... aaa, ba da, Oscarul mult asteptat de Leo.

aceeasi parere o impartasesc si eu. ma asteptam la altceva decat o captivanta, ce-i drept, lupta pentru supravietuire. e adevarat ca dorinta de razbunare te tine in viata, dar nu este deajuns sa arati doua ore cum reusesti sa treci pe langa moarte, dezumanizandu-te ca un homo sapiens, incercand cu disperare sa-l tii pe spectator langa tine, vrajindu-l cu ramboisme desfasurate in cadre naturale ostile, dar incredibil de frumoase, pentru ca sfarsitul sa fie atat de banal, lipsit de emotie si fara nici un fel de idee spectaculoasa (cum de altfel, tot filmul nu are). mi-ar fi placut sa vad un film cu si despre exploratori, ceva care sa impumute din calitatile documentarului. din pacate, Inarritu s-a limitat la o reprezentatie hollywoodiana de forma.

in schimb, filmul italianului nu m-a dezamagit atat de tare ca pe voi. mi-a placut cum s-au infiripat si evoluat relatiile intre personaje, cu toate ca ele nu au reusit sa acopere senzatia de copie neinspirata. asemanarile cu " La grande bellezza" sunt izbitoare, nereusind sa gaseasca insa, cu tot decorul luxos si opulent, acea frumusete aristocrata, adusa in primul rand de arta, arta pura,care respira in fiecare cadru din film.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif