Thread: Troy
View Single Post
Old 16 May 2004, 23:23   #20
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Oricat de carcotasi ati fi filmul il consider a fi bun...
Intradevar sunt unele personaje lipsa, intradevar sunt anumite inexactitati legate de zeitati (combinarea mitologiilor greaca si romana), razboiul dureaza 18 zile si nu 10 ani...
dar spuneti si voi intr-un film de 2h si 30 min cum putea fi condensata intreaga Iliada... trebuia facuta o selectie a evenimentelor si eu zic ca selectia a fost corecta...
Actorii au fost f bine alesi... cel putin din punctul de vedere al figurilor sunt exact cum i-am imaginat atunci cand aveam 10 ani si citeam prima oara cartea... intradevar Brad Pitt are o mutra mult prea comerciala pentru acest film, si joaca prost, iar imaginea personajului Ahile e modificata fatza de carte... si, da. imaginea corabiilor este supralicitata...
Dar eu zic ca sunt niste chestii minore...
Nimeni nu a amintit de muzica f bine aleasa, coregrafia de nota 10 si de jocul lui Eric Bana sau Peter O'toole care au fost la inaltime
Personajul Paris este f bine ales, chiar si in carte este prezentat ca fiind un las si Orlando Bloom cred ca a fost o alegere buna pt acest rol...
Iar Elena este efectiv SUPERBA... simpla ei prezenta este fermecatoare...

Deci repet... nu sunt interpretari de Oscar, dar actorii sunt bine alesi si se potrivesc personajelor si isi fac f bine treaba!
Mai ales Eric Bana (chiar m-a uimit prestatia lui dupa mizeria de HULK)...

Deci cei care nu l-au vazut, duceti-va ca nu veti regreta
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif