View Single Post
Old 28 Dec 2012, 11:42   #34
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"The pledge" intra in categoria thrillerelor americane de calitate. asta nu inseamna ca insiruirea aceea de clisee de care eu am spus, nu este o realitate. a...ca lipsesc cateva piese din puzzle,observatie cat se poate de corecta din partea ta, nu inseamna ca, avem parte de un film pentru care trebuie sa ne punem neuronul la munca..
avem destul de multa previzibilitate. eu nu consider ca Benicio del Toro a avut prestatia unui studentas, ar fi fost culmea ca el sa fie criminalul, deci, oricum scena trebuia sa fie jucata in asa fel incat, el sa nu creeze impresia asta telespectatorului..
rolul detectivului, interpretat fara prea mare efort de Nicholson, n-are nimic special. au fost destule altele in care politistii si-au facut un tel in viata de a prinde criminali de genul aceluia din film. e un joc psihologic interesant, un artificiu de baza in structura scenariilor acestui gen de filme.
de fapt, intrebarea pe care eu mi-o pun este: ce este mai important, duelul dintre politist si criminal, ca o lupta intre orgolii, sau prinderea si pedepsirea lui, ca o alinare pentru familiile victimelor?
cum spuneam,finalul a fost ceva deosebit care a rupt seria acestor clisee, fiindca, pedeapsa n-a fost glontele politistului, ci o intamplare, ca o pedeapsa divina. soarta, n-a satisafacut orgoliul niciunuia dintre ei. lectia data, a fost pentru ambele parti.
p.s. n-am vazut The bone collector, dar daca ma gandesc putin, pot da alte exemple...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif