View Single Post
Old 12 Jun 2017, 20:32   #9
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
La polul opus fata de Twinsen, editia de anul asta a fost de departe cea mai "productiva" pentru mine, una in care am mentinut un ritm mult peste asteptari, pe care nu stiu daca si cand o sa-l mai repet. Record de filme vazute intr-o perioada asa scurta (medie 3/zi), record absolut de 4 filme vazute intr-o zi in cinema (si cred ca nu numai), depasit apoi de un nou record absolut de 5 filme intr-o zi. Din pacate am simtit bine de tot oboseala si extenuarea la un moment dat (si-o sa ma invat minte pe data viitoare, presupunand ca o sa mai reusesc sa gasesc asa mult timp liber), dar overall nu regret nimic .

Pe scurt, in felul urmator:

Revelatiile festivalului: All These Sleepless Nights, Lynch pe ecran mare.
Ce mi-a placut iarasi foarte mult: 100 de lei, The Ornithologist, The Party, The Wailing, Michael Kohlhaas.
Retrospectiva Jean-Pierre Melville: 2/3 din filme, mi-a placut destul de mult per total, desi nimic din ce-am vazut aici nu bate Samuraiul.
Competitie: am vazut patru filme, niciunul extraordinar dar toate mi-au placut (*Playground, la care o sa revin).
Dezamagiri: Austerlitz, L'armee des ombres, Sindromul astenic, oarecum si L'ombre des femmes (dintre filmele la care aveam asteptari mari).
Fail-uri: The Wanderers, Even Lovers Get the Blues, Ministry of Love.

// O sa revin zilele urmatoare cu o mini-retrospectiva.

Last edited by loud.rocks : 12 Jun 2017 at 20:36.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif