Thread: Tennis
View Single Post
Old 04 Jun 2015, 17:29   #39
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Of Victore! Daca ai fi si inteles ceea ce ai citit, era mult mai usor acest dialog.

Halep are merit ca a facut acest salt urias! Nimeni, asa cum am scris mai sus, nu are dreptul sa ii conteste acest aspect al carierei ei. Ca nu vom mai avea prea curand o jucatoare de orice, ba chiar niciun un jucator, in primii 10 ai lumii, de asta nu ma indoiesc.

"Corect si profesional" era o remarca pe care o faceam la adresa jurnalistilor din presa de sport romaneasca. Nimeni nu si-a permis pana acum sa vorbeasca de acest aspect al ... lipsei unei echipe in spatele jucatoarei noastre. Este imposibil sa faci performanta, a se intelege sa te menti la un nivel foarte inalt, cat timp tu ai un antrenor de forma si alti consultanti pe care ii schimbi daca nu la o luna, atunci la doua luni, consultanti pe care ti-i trimite sponsorul tehnic. Asta e amatorism de cel mai jos nivel. Nu am auzit astfel de experimente in staful celorlalte jucatoare din top 10. Poate nici de mai jos...

Cat priveste denigrarea pe care i-as face-o eu si altii care ne permitem sa vedem si minusuri in evolutiile ultime ale lui Halep, e prost inteleasa. Halep vine dupa o serie de rezultate foarte slabe daca e sa comparam cu nivelul aratat in ultimul an si jumatate, exceptand ultimele 3-4 luni.
Daca tu ai limitarea sa vezi doar acest ultim turneu, ori nu ai memorie, ori nu ai prea urmarit in ultimul timp tenis. Tu stii unde e adevarul!

Iar acel articol, pe langa ipocrizia ce te izbeste inca din titlu, are acea remarca la adresa lui Halep, remarca pe care am subliniat-o. Atat! Dupa cum se poate observa, eu nu am ingrosat niciun alt fragment referitor la acel tip de discurs perfid, cu atacuri nejustificate. Am subliniat doar acel aspect care se bazeaza pe observatie si nu pe sentimente meschine de scandalagiu specific ziaristilor de tabloid. Si presimt ca este primul jurnalist dintr-o lunga lista de trepadusi din aceasta breasla care o sa inceapa sa vorbeasca de acest tip de atitudine si comportament care desi s-a vazut si pana acum, avandu-si apogeele cand d-soara era pe val, nimeni nu a vorbit despre el, dar de acum inainte, tot mai multi vor avea astfel de revelatii "profesionale".

Asa ca, Victore, citeste mai atent si argumenteaza-ti parerile si afinitatile mai matur. E mai fair asa. Parerea mea!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif