Thread: Luni dimineata
View Single Post
Old 03 Feb 2006, 10:11   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
intimplare sau nu - ieri chiar a fost ziua batrinului artistocrat georgian (n. 02.02.34)!

si eu mi-am mai amintit o kestie legata de fumat - una din scenele cele mai frumoase din "la chasse aux papillons", cind batrina castelana adoarme si-l viseaza pe vechiul ei amorez (otar i insusi) care vine din trecut, in uniforma de ofiter & in supraimpresiune, FUMIND O TIGARA, o vede dormind in pat, se apropie, si lasa tigara fumegind pe scrumiera de la marginea patului... cind se trezeste, batrina - deloc mirata de fumul din camera - ia, pur si simplu, tigara lasata aprinsa, trage un fum - si moare... totul - facut cu o discretie si-o eleganta care nu apasa nici o pedala de orga, "simbolica" sau altcum!

si apropo de coduri: in ac. film, cind ac. castelana sta de vorba cu cumnata ei in bucataria castelului (batrinele doamne, la iosseliani, sint un poem in sine!) si primesc vizita unei anticarese cam "bas bleu", interesata sa ciupeasca ceva (un covor, o statueta, un portelan...) de la doamne... dupa ce pleaca, una din doamne ii zice celeilalte: "Ai vazut? Ne-a adus trandafiri galbeni... si astazi e miercuri!" Cine nu cunoaste regulile f stricte de eticheta nu prinde poanta.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif