View Single Post
Old 02 Oct 2014, 20:34   #13
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Niciodata o excursie cu familia nu a fost atat de amuzanta.

RV (2006)



Intr-adevar, atunci cand apare pe ecrane Robin Williams, "no brakes allowed". Pe acest actor nu il poti stavili. Este omniprezent. Acapareaza tot: ecranul, actiunea, buna dispozitie... absolut tot!
Un film de familie, cu un subiect croit perfect pentru publicul caruia i se adreseaza. Am avut o scena la care chiar am ras, iar pentru filmele de familie asta inseamna mult, parerea mea.

Dialogurile sunt bune spre foarte bune. Mai ales cele dintre Bob, (Robin Williams) si fiica sa Cassie, (Joanna 'JoJo' Levesque). Bineinteles ca acest tip de umor, de limbaj, cu replici acide si persiflante este un umor gustat in special de cei mai in varsta sau de adolescenti. In fond adolescentii au reprezentare prin personajul interpretat de frumoasa JoJo si cu siguranta ca se regasesc in tot acel comportament rebel si incapatanat. Pe cei mici, pentru ca sa nu uitam ca vorbim de un film de familie, deci si copii de varste mai fragede, pentru ei ziceam, amuzante sunt acele situatii delicate in care este pus in permanenta Bob. Si ele, situatiile de genul asta, abunda in acest film; practic nu se ia nicio pauza de la belele, pe toata durata calatoriei.
Aici e si intregul farmec al filmului dar si o punere in valoare a calitatilor actoricesti ale lui Williams. Acest drum parcus de personajul pe care il interpreteaza si care plecand de la euforia momentului in cand decide sa sparga tiparele cotidiene ce se inradacinasera in propria casa, trecand apoi prin momentele de reala nebunie in care incearca sa impace si capra si varza si terminand calatoria total descumpanit si resemnat. Iar toate aceste stari se succed cu o normalitate de care doar Williams putea fi capabil.

Exagerat mi se pare bugetul filmului. E totusi un film de categoria B, o comedie usoara si sa i se aloce un buget de 65 mil. dolari, e mult prea mult.
O comedie ok, atat pentru cei mici cat si pentru cei mari; un 6,36!

Last edited by alali : 06 Jun 2016 at 12:52.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif