Thread: Cannes 2012
View Single Post
Old 28 May 2012, 09:45   #115
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by JohnnyAddams:
Haneke are insa un nume prea mare

Sunt foarte sigur ca Haneke nu a castigat cu numele si nu cred ca se poate spune despre el ce declara Schnabel in 2007.

Nici eu nu cred ca premiul lui Haneke i se datoreaza numelui, oricat de mare o fi, mai ales ca de-abia ce-a mai castigat un Palme d'Or, iar premiile acestea nu se dau asa de usor de doua ori. Daca nu ma insel, Haneke este al saselea dublu laureat cu Palme d'Or.
Probabil ca filmul lui chiar a impresionat in mod deosebit juriul, incat i-au dat al doilea trofeu, dupa numai 3 ani.
Bineinteles ca multi dintre noi ne-am fi dorit sa castige Mungiu, pentru ca este al nostru, dar pana nu vedem filmele, chiar nu cred ca ne putem pronunta cu privire la cine merita sau nu sa castige.

Si oricum, e greu sa spui ca un film merita mai mult decat altul sa castige, mai ales ca la asemenea festivaluri premiile sunt decise de jurii, care sunt subiective, asa cum suntem si noi, spectatorii. Fiecare alege ce-i place, iar gusturile difera. Doar filmele nu se pot evalua punctual, ca problemele de matematica...

Pe mine m-au incantat de-a dreptul premiile de interpretare. E un lucru bun ca actorii romani sunt tot mai mult remarcati, iar asemenea premii deschid multe usi tinerelor laureate...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif