View Single Post
Old 03 Apr 2015, 22:40   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Unii considera acest film drept o satira. Cred ca e ridicat pe nedrept pe un piedestal mult prea inalt. Intr-adevar, elemente satirice exista. Finalul este unul tipic, apoi mai vine si acel citat din Kafka. Dar restul filmului pare mai degraba o parodie ieftina. Totul este exagerat, discursurile sunt penibile, transformarile personajului, acum e un dur si un dictator, acum e un catelus cu ochii umezi, toate creaza o atmosfera artificiala. Personajul, o sa il tot numesc asa, nu e vina mea ca nu are nume, desi se doreste sa fie o tipologie, este prost creionat. Bineinteles ca este o "scapare" voita, aceasta cu numele, dar e un alt amanunt care ne scoate din ritm, ne indeparteaza.
Am vazut ovatiile aduse lui Gian Maria Volonte pentru interpretarea personajului "Inspector". Sincer, nu pot sa vad, oricat m-as chinui aceasta stralucire. Tot rolul se rezuma la o recitare sfortata, o chinuiala ce are ca efect acele fete rosii, cu ochii iesiti din orbite, fete datorate proastei coordonari a respiratiei. Am mai vazut acest tip de interpretare. Sa luam ca exemplu un contemporan ca Pacino. Are un nerv in anumite scene incat ajunge si sa scuipe sau sa saliveze in timpul discursului. Dar niciodata nu o sa-l vad ca se sufoca. Oricum, daca pentru unii e una din primele 5 interpretari din istorie, ce pot eu sa le spun? Probabil ca primi patru sunt Brando, DeNiro, Pacino, Hopkins, C. Scott, Newman, Day-Lewis, Nicholson, O'Toole, ... dar stai ca am trecut de cinci. Se pare ca jumatate din cei amintiti, cu ale lor interpretari monumentale nu se califica in fata acestui anonim..., aaaa! inspector anonim.
Secventa caricaturala de prezentare a urmelor gasite la locul crimei are o nuante atat de ridicole; nivelul criticii si parodierii coboara atat de jos incat dezgusta. De fapt tot ambientul si oamenii par anacronici. Parca nivelul discursului e dintr-o tara bananiera, de mana a 4-a, undeva inaintea primului razboi mondial.
Probabil ca importanta care i se acorda si aura de film de autor se datoreaza contextului politico-social al Italiei acelor ani. Altfel nu vad marea realizare a acestuia..
O stea doar pentru prezenta Florindei Bolkan.

Ps. Si unde mai pui ca e prima parte a unei asa-zise trilogii a nevrozei. Eu unul nu imi doresc astfel de tulburari, asa ca va las pe voi sa savurati celelalte doua parti.

Last edited by Mercutio : 05 Apr 2015 at 01:35.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif