View Single Post
Old 02 Apr 2015, 22:23   #15
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto" a avut sansa, la vremea realizarii lui, de a ridiculariza tot ceea insemna imoralitate si lupta politica pentru putere. daca a reusit sau nu, acest lucru, putem afla de la cronicarii de-atunci. acum, filmul, trezeste senzatii contradictorii, mai ales acelora care, inainte de a da drumul vizionarii, nu cunosc o iota despre istoria moderna a Italiei ceea ce nu este cazul lui Twinsen, sunt convinsa. de departe si aproape chiar de la inceput, filmul este marcat de insistenta autorului de a ne familiariza cu atmosfera politica specifica anilor ' 70, cand Italia era macinata de luptele gruparilor extremiste pentru preluarea puterii, crestin-democratia, conservatoare prin definitie, fiind incapabila sa promoveze acea eliberare de conventionalismul social, de care societatea are nevoie pentru a progresa.
o femeie libertina si intretinuta (simbolul depravarii), cu tendinte usor masochiste, isi consuma ciudata relatie de amor cu un politist, intr-un apartament boem. peste tot, sunt semnele unei existente lancede intr-un decor marcat subtil de arta, in contrast aproape izbitor cu decorul de afara, atat de "muncitoresc". interesant mi s-a parut faptul ca, politistul, desi este protagonistul, nu are nume, in timp ce, amantei, care devine si victima lui, ea fiind si singurul personaj feminin din film, i se pronunta numele de la inceput pana la sfarsit cu o insistenta clara.firesc, mi-am pus intrebarea de ce politistul nu are un nume de rezonanta? si m-am gandit ca regizorul nu a vrut sa faca din personajul interpretat de Volonte, un erou, din contra, in ciuda faptului ca," pe de-oa parte,scenariul l-a inzestrat cu vivacitate si multa imaginatie creatoare in demersul sau absurd pentru a domina prin puterea conferita de lege, pe de alta parte,parca a urmarit sa-i distruga identitatea, ca un fel de protest impotriva individualitatii bine delimitate in societate, a acestei tipologii umane care, a avut intotdeauna, rol distrugator.

Last edited by rvn : 02 Apr 2015 at 22:26.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif