View Single Post
Old 01 Apr 2015, 01:22   #12
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Am descoperit filmul in timp ce urmaream o serie de filme italiene poliziotteschi din anii 60-70. Si le zic asa pe italiana pentru ca sunt diferite de filmele politiste in general, americane sau de alta provenienta. Aceste filme italiene - dincolo de istoria politista, o crima de investigat, o ancheta, reprezentand latura de entertainment, folosind tehnica genului suspansul - descriu pe fundal framantarile si rupturile, social-politice, constituind in acelasi timp o critica puternica la adresa autoritatilor corupte si imorale. Desi filmul lui Petri se incadreaza in acest subgen, ceea ce m-a facut sa-l aleg pentru turneu e faptul ca are nota iconoclast, as spune o latura absurda. Noul sef al politiei comite o crima si lasa intentionat evidente la locul crimei pentru a demonstra infailibilitatea puterii, pentru "a afirma conceputul autoritatii in cea mai pura forma". Binenteles ca ideea e exagerata si personajul caricatural, fapt evidentiat si de interepretarea data de Volante, tetrala, cu o voce pitigaiata, intr-un registru comic. Insa demonstratia pe care o face autorul e evidenta si critica: puterea duce la coruptie, la abuz, intrece orice masura, devine o 'boala profesionala'. Filmul inainte de toate e o parabola ce se dovedeste foarte actuala, in special la noi, unde, stim cu totii, nici evidentele clare de furt si coruptie nu pot da jos din functie un om al puterii. Insa dincolo de mesaj, filmul mi se pare remarcabil la toate capitolele si ar fi multe elemente care ar merita mentionate. As aminti insa doar cateva, excelent redate in film: limbajul de lemn si discursul pompos al oameniilor politici si de autoritate; relatia freudiana intre personajele principale; frica ierarhica din sistem, ce iese in evidenta prin jocul firesc si natural al personajelor secundare, in contrast cu jocul teatral, de mascarici, al personajului principal; atmosfera unica data de muzica tragi-comica, pe care doar Ennio Morricone putea s-o compuna; si ceea ce mi-a placut cel mai mult, ultima scena, cu Il Dottore trangand storurile si lasandu-i pe toti in intuneric, imagine pe care apare citatul din Kafka, pentru ca, nu-i asa?, filmul are, cum am mai spus, o latura absurda, kafkiana

3.5 stele
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 01 Apr 2015 at 01:25.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif