View Single Post
Old 29 Mar 2015, 22:41   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by robertsandu:
,insa in adancul lui, filmul e despre putere si despre cat de periculoasa poate fi ea atunci cand ajunge in mainile unui sociopat
clar,da! in plus, contextul politico-social si spatiul, confera filmului un specific aparte...
individul sociopat, nu putea sa-si dezvolte de unul singur, izolat, puterea distructiva. avea nevoie de un mediu potrivit, sprijin nemijlocit din partea altora, spirit de turma ca mentalitate generala, intr-un cuvant, toate semnele unei societati la fel de bolnave ca si el.
mi se pare ca sociologii si psihologii, au de lucru intens, la astfel de personaje. iata, asadar, un mare plus al filmului. ne-am obisnuit (eu, cel putin) sa impartim acest tip de personaj in doua categorii, politistul bun si politistul rau, nu stiu de ce, dar personajele negative, politistii rai, intotdeauna au avut ceva in plus, special, in viziunea scenaristului si interpretarea actorului ales sa dea viata pe ecran. indiferent ca a fost corupt, nonconformist, violent, inadaptat, nebun (cum este cazul acestuia din filmul de fata), politistul rau, este mult mai interesant decat cel bun, in primul rand, fiindca ii lipseste liniaritatea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif