View Single Post
Old 01 Oct 2011, 16:31   #322
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Pozele propriuzise, cu un workaround...

Ca inaltime Maria Vom Siege este a doua dupa Stephansdom (si nu Karlskirche). In renovare, acoperita cu o reclama distonanta:



No comment:



Porumbeii, acesti sobolani zburatori:



Rathaus si un circ care ocupa tot parcul:



Nu stiu de ce am pus poza asta, probabil din cauza porumbelului care m-a atacat:



Totusi superbul Stephansdom, pozat din spate, unde era mai putina lume. Pacat, a devenit prea turistic si prea putin dom.



Trasuri, si cai plus un miros absolut naucitor, chiar daca se spala tot timpul cu furtunul. Oricum, apa nu ajunge peste tot... De aratat insa arata foarte idilic si tentatia de a face o plimbare este mare:



Arta murala moderna (grafitti) pe marginea bratului Dunarii:



Recent deschisul Madame Tussaud's in Prater:



Celebra roata, tot in Prater:



Cu asta m-am dat eu. Face doar doar doua ture, foarte repede dar macar e spectaculos:



De brat cu o frumoasa creatie moderna de inspiratie extraterestra:



Din nou caluti imbracati turistic:



Sediul politiei:



De data asta o trasura aurita, la Palais Lichtenstein, de fabricatie franceza:



Celebrelel cristale Swarovsky. Toata lumea le poza, asa ca le-am pozat si eu...



Opera, vazuta de pe platforma Albertina:



Statui care se caftesc undeva intr-o fantana la Belvedere:



Parc central, flori frumoase dar... deja un pic fanate. E toamna ce-i drept. Si mai e ceva: e greu sa prinzi un unghi bun fara o macara, fara o reclama, fara turisti etc.



Un monument cu aspect nazist - "Der Kraft und Schönheit unserer Jugend" - in Volksgarten:



Bine ca au scapat de ciuma. De fapt putem sa multumim ciumei pentru monumentul asta. Fara ea, nu exista acest popular denkmal:



Si in sfarsit, pe langa Stephansdom - o demosntratie a unor sirieni contra violarii drepturilor omului. Stateau coada la facut demonstratii. Daca nu erau demonstratii, erau side-shows. Evident cel mai animat si central loc al Vienei...


Last edited by zeno.marin : 01 Oct 2011 at 17:04.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif