View Single Post
Old 27 Dec 2012, 19:18   #16
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
I want my "I watched a whole Naruse film and I`m still here to tell the story" t-shirt!

Floating Clouds
Spre deosebire de Unfinished piece, care a inceput greu dar m-a prins pe parcurs, Floating Clouds n-a reusit nicicum sa -mi acapareze atentia. Da, poate am apreciat unele componente de natura formala, dar cam atata. In rest, totul, de la muzica folosita, la personaje, dialog si scenariu ca intyreg, mi s-a parut over the top si neverosimil. Sincer, si intoarcerile alea in trecut si fast forwardurile spre viitor mi s-au parut usor dezlanate.

Am inteles idee cu Japonia postbelica si drama locuitorilor ei si schimbarile survenite atat la nivel micro, al interioritatii individuale cat si la nivel macro, al societatii si motoraselor ei. E evident ca Tomioka e un soi de exponent de baza al unei societati in deriva. Usor cinic si totalmente resemnat el nu reuseste sa vada un sens in continuitatea vietii sale dinainte de terminarea razboiului. Cred ca personajului lui si blazarea de care da dovada sunt singurele lucruri care mi-au placut cat de cat in film. (excluzand partile de forma de care am zis mai sus). Nu am inteles deloc personajul feminin, mi s-a parut extrem de plictisitor. Ca un disc uzat, spune mereu acelasi lucru pe diferite intonatii, ba razand, ba plangand, ba disperata, ba usor melancolica. M-a cam saturat pe mine la un moment dat; nu cred ca vreun barbat normal ar putea suporta toceala aia de nervi.

In sfarsit, filmul e o melodrama cum putine-ti sunt date sa vezi. Toata lumea moare, de tuberculoza, in special. Sincer, gaselnita mi s-a parut ridicola. Adica ii moare tipului nevasta de tuberculoza, amanta secundara ii este ucisa si amanta principala moare si ea de tuberculoza. I don`t really buy it. Iar plimbatul ala interminabil pe muzica aia siropoasa mi s-a parut putin prea mult. Am rezitat cu greu de la inceput pana la sfarsit si, desi il incepusem de doua ori inainte, l-am vazut de la inceput la sfarsit in one go.

Acestea fiind spuse, votez cu Unfinished piece. Poate ca celelalte filme ale lui Naruse sunt mai bune dar nu as mai rezista in fata altei melodrame de genul.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif