Thread: Oscar 2020
View Single Post
Old 26 Jan 2020, 23:46   #1
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Oscar 2020

Nu am favoriti inca.

Jojo Rabbit - am ras la trailer desi credeam ca o sa fac filmul bucati [asta ne mai lipsea - filme care sa-l arate simpatic pe Hitler]. Insa m-am lasat purtat de film dupa primele 10-15 minute insuportabile de semi-nazism. Finalul iti lasa clar un zambet pe buze. Mie mi-a lasat lacrimi. A da. Nominalizarea Oscar pentru imagine Mihai Malaimare Jr. lipseste si Doamne ce bine ne-ar fi prins. Are un Hollywood Film Award insa binemeritat. Adica binemeritat. Deci... nu mai e mult.

1917 - Un film de razboi in adevaratul sens al cuvantului. Daca alte filme de razboi se intrec in explozii si gloante si... sange acest film surprinde esenta razboiului (prostia razboiului) ca o esenta tare intr-o sticla mica. Saving Private Ryan (ca am auzit/citit comparatii) ramane acolo sus insa acest film defapt nu poate fi comparat cu filmul lui Spielberg. Da. E mai degraba SPR si chiar langa, fix langa avem 1917. Tot acolo sus.

Joker - iac

Marriage Story - se pare ca academia a vrut sa ne faca sa plangem anul acesta. Simplu Fermecator.


Once Upon a Time... in Hollywood - am mers la film cu un prieten care nu a vazut in viata lui Tarantino si eu care atunci cand aud numele acestui mare regizor... tresar ca la auzul cuvantului cinema. Eh. Tipul acela s-a plictisit de moarte pe cand eu sorbeam fiecare cadru. De altfe, nu il avem pe Tarantino intragostit de ploturi puternice aici. Il avem pe Tarantino indragostit de cinema. Simplu. Si de a-si scrie scenariile. Si cine merge la film si spune "cand se termina" nu intelege si nu vrea sa inteleaga faptul ca "Once Upon........" e trofelul lui Tarantino. E filmul acela la care stai si te uiti si spui "omul merita sa ma plictiseasca putina. WTH. Chiar merita." Deci da.


The Irishman - sunt fericit ca anul acest am doar un film pe care nu l-am putut termina, din cele nominalizate la cel mai bun film. Am avut un an, nu mai stiu cred ca era 2009 sau 2010 cand pur si simplu, din lista de nominalizari chiar nu puteam termina nici unul. Eh. Mai am cateva de vazut.

(Scarlett Johansson e pe val - si pentru rol secundar si rol principal. Si tipa chiar merita. Poate intra in istorie cu ceva se nu s-a mai intamplat)

(to be continued)
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 26 Jan 2020 at 23:52.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif