View Single Post
Old 08 Jan 2012, 14:57   #16
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Promit ca pana vor aparea cel mentionate in mesajul meu anterior, voi incerca sa le vizionez si pe cele ramase de vazut. Bine?
Dude, why are you getting defensive? ti-am zis ca nu pun problema la modul asta. De ce o sa le vezi, c-am spus eu? (sper ca nu erai sarcastic cumva...)
Dar, da, exact la asta ma asteptam si despre asta vreau sa vorbesc. N-ai vazut capodoperele lui Bertolucci care te asteapta, dar in schimb stai tu si astepti un film ale carui sanse de a se apropia de cele din urma sunt infinitezimale (luand in considerare legea probabilitatilor si starea autorului). Nu e aiurea? Si nu vreau sa te judec, atac ideea asta pentru ca mi se aplica (la imperfect) si mie, iar acum ma gandeam s-o probez oarecum, chestionand si pe altii. Eu, relativ recent, asteptam "The Descendants" dar nu vazusem "About Schmidt"; "Biutiful" - dar nu vazusem "Amores Perros" etc. Si asa mi se-ntampla si in alte domenii nu numai cu filmele. Urmaream la un moment dat niste bloguri (non-cinema) rozandu-mi unghiile pana la actualizarea cu noi articole, dar din cele deja publicate nici nu ma gandisem sa ma ating.
Totusi, e posibil sa fie o pozitie legitima asta cu acordatul prioritatii pe criterii cronologice inverse, datorita - in afara aspectului neglijabil ca pot fi vazute la cinema - farmecului prospetimii zeitgeist-ului. Dar io nu prea cred in asta. Ar trebui sa deschidem un mic topic ca sa scrutam oleaca problema...
Anyway, "Das Schloss" nici eu nu l-am vazut (singurul Haneke nebifiat - plus "Funny Games US" de fapt, dar pe care nu vreau sa-l vad nici cu forta... apropo, tu chiar preferi remake-ul?) dar celelalte doua nu-s la cel mai inalt nivel al lui H., au si structura aia fragmentara enervanta de tip web of life (ce bine-mi pare c-a trecut de faza asta H.) dar au niste secvente-pilon de o brtutalitate emotionala rece si amara prin excelenta hanekianista care, din punctul meu de vedere le justifica cu varf si indesat. Sho pe ele!
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif