View Single Post
Old 25 Dec 2012, 02:34   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
filmul mizeaza in intregime pe smecheria cu donatul spermei. ca reclama la film cred ca merge, dar ca scenariu de film e prea trasa de par ca sa functioneze. trebuie prin urmare ca filmul sa-i descrie pe muncitori ca pe un soi de imbecili, capabili sa creda in chestia respectiva si sa plece cu gasca la bucuresti sa fie recoltati. ok, dar daca sunt prosti asta nu inseamna ca sunt si comici? nu, nu sunt. o comedia, mi se pare, e mult mai greu de realizat decat o drama.
unii cred ca un curs dupa manualul american ii face scenaristi. ca la hollywood, cauta si au impresia ca important intr-un film e trucul, gaselnita, high-concept-ul, cum i se zice, 'ce-ar fi daca?'. cearfidaca my ass, mai e nevoie de multe pana la un film mai acatarii.
as zice ca una dintre problemele cinemaul romanesc e lipsa unor autori angajati dpv social, opiniatri, care sa aiba ceva de spus si s-o spuna clar, chiar daca e vorba de o comedie. o alta problema e aceea ca nu au o cultura cinematografica. filmul acesta e un soi de imitatie la jafurile de comedii americane gen hangover. asta e cultura lor.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 25 Dec 2012 at 03:00.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif