View Single Post
Old 14 Feb 2008, 14:01   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
eu am avut sentimentul ca filmul asta ar fi putut atinge perfectiunea si a ratat-o din cauza a 5 minute. totul decurge ireprosabil: atmosfera, personage (cel mai perfect si pervers criminal ever), umor, actiune reunite intr-o forma desavarsita a genialitatii. dar de ce finalul ala deschis? adica stiu de ce. titlul il justifica: tara aceea, violenta aceea nu sunt pentru batranul serif depasit, oricat de genial ar fi. si totusi deznodamantul unui film nu ar trebui interpretat prin titlu, ci prin demersul insusi al filmului, care contine intr-adevar o reflectie asupra violentei, dar ramane un thriller orice ati spune. si din nefericire, cei doi coen parca nu gasesc solutia. tot filmul este prea intens si dens ca sa accepti un final atat de moale si fara subtanta. nu am tinut cu orice chip sa fie prins omul rau, dar discursul serifului e prea vag si gol pana la urma atat pentru concluzia povestii cat si pentru personaj, care nu inteleg de ce devine dintr-o data filosof?
ar fi putut fi filmul carierei lor. unii il considera deja, dar in ce ma priveste, cu greu m-am putut impaca cu ideea ca au fost la un pas de sublimare.

sper ca gionloc sa nu inteleaga ca nu mi-a placut.
si btw, nu ne arati si noua cronica ta?
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif