View Single Post
Old 15 Jul 2009, 20:04   #15
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by saureign:
Problema e alta: bun, putem rating 18. Se ocupa cineva cu blocatul accesului in sala al spectatorilor sub 18 ani? Nu, nici macar la cinema-urile cu shtaif.
Exemple: a rulat bine-mersi pe ecrane filmul "Intimacy" (r. Patrice Chereau, 2001); la un moment dat, avem de-a face cu o scena de sex oral cat se poate de explicit. La fel, in filmul "Hangover" (2009), apare o poza cu sex oral explicit, pe genericul final. Sala plina de puberi hlizindu-se.

Ce ne facem cu alta extrema, 'telectualu' care-si duce la filme grele copiii neajunsi nici macar la pubertate. Am avut langa mine la vizionarea "Politist, adjectiv" o mama cu un copil de aprox. 9-10 ani, care - de plicitseala - a inceput sa emita diverse zgomote, deranjandu-ne.

Revenind la "interzisele" de pe vremea komuistilor, sunt de parere ca o buna parte din ele erau interzise pe motive apolitice (doar ca nu-il placeau lu' Leana sau lu' Dulea nush'ce actritza sau actritz sau aberatzii). Dupa cum, mai ales pe vremea lui Tcheashka au scapat pe ecrane filme cu faze cat se poate de fitiloase (ma gandesc la "Secvente", nu cred ca a fost interzis, sau "Pas in doi").
La Politist Adjectiv si io m-am plictisit adica un film asa de complex nu e de copii de 0-18 ani.Si The Hangover(eu sunt un om care uraste ratingurile si unele filme nu merita un rating atat de ridicat adica dupa ce le-am vazut imi tot zic 3 zile ca nu merita ratingurile primite)chiar merita IM-18,fara probleme.Dar comediile mai nebune primesc aproape intotdeauna N-15,IC-14 sau 14.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif