View Single Post
Old 26 Feb 2013, 22:12   #81
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Unreleased:

1. Shame
2. Once upon a time in Anatolia
3. The Turin Horse
4. The Master
5. Zero Dark Thirty
6. Amour
7. In the Fog
8. Django Unchained
9. Like Someone in Love
10. Living

Mentiuni: Moonrise Kingdom, This is not a film, The deep blue sea, Tabu si putin cinema mai usurel, The perks of being a wallflower & Silver Linings Playbook.

Desi le-am vazut in 2011, Anatolia si Turin Horse parca nu au avut o sansa reala in sondaj. Eu le vazusem la retrospectiva Cannes & DaKino (parca asa se cheama). Si pentru ca ce ar fi urmat nu mi-a placut atat de mult incat sa intre in top m-am hotarat sa le pun.

Shame merita pus pe primul loc in topul personal doar pt faptul ca am ajuns sa-l vad de 6 ori in mai putin de un an fara sa mi se para monoton in nicio secunda. Also, scena sau imbinarea de scene din final, e favorita mea din ce a iesit in 2011 sau 2012.

Pe Anatolia si Turin Horse vreau foarte mult sa le revad si probabil o s-o fac imediat ce scap de examenul de vineri.

E usor de observat ca primele filme au iesit in lumea buna in anul 2011. In acelasi an au iesit si Tree of Life, Melancholia sau Drive, alte 3 filme pe care le-as pune peste orice a iesit in 2012. Ba personal si Tinker, tailor, soldier, spy mi-a placut mai mult. So... as zice ca anul asta a fost slabut, in timp de 2011 mi s-a parut extraordinar (cu alte filme care mi-au placut destul de mult: We need to talk about Kevin, A separation, Tyrannosaur, The day he arrives, Weekend, Faust, The Sunset Limited).

LE: Also, singurul film pe care vroiam neaparat sa-l vad si n-am avut sansa e The Hunt.

Last edited by Liviu- : 28 Feb 2013 at 10:10.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif