Thread: Vive la France!
View Single Post
Old 25 May 2004, 15:47   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Nu am vazut prea multe filme franceze. Dar totusi...

"L'Annee Derniere A Marienbad" (Alain Resnais) este unul dintre filmele cele mai bune pe care le-am vazut (pe un loc inalt intr-un ipotetic TOP 10). De Resnais am mai vazut "Hiroshima, mon amour", care mi-a placut, dar nu in mod exceptional.

"La regle du jeu" nu m-a prea impresionat. Poate decalajul de generatii dintre mine si ea.

Imi mai amintesc un film vechi, "Jurnalul unui preot de tara", pe care l-am inteles mai greu. Cam monoton, dar interesant si asta.

Bineinteles, comediile cu Louis de Funes ("Oscar", "La manie des grandeurs", seria Jandarmului, "L'homme orchestre" etc.) sau Pierre Richard (aici mentionez doar "Le distrait", care mi-a placut in mod exceptional)...


Recent, desi nu pot sa zic ca am vazut nici un sfert din filmele franceze care au ajuns la noi, mi-au placut (cam asa si asa...) "8 femmes", "Amelie" si dracu' stie unde bagam "Au-dela les nuages"/"Al di la delle nuvole". "Les riviers pourpres" merge pentru vineri seara, in absenta unui "Se7en" sau unui "The Usual Suspects", care sa-ti arate cum se face meseria!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif