View Single Post
Old 16 Feb 2007, 12:09   #14
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
@herbert & carmine galante: on topic, please! Sau faceti-va subiect cu iz de de declinare si oximoron la sectiunea Cafenea

revenind...
Originally Posted by marx:
si un pahar Berzelius poate oferi un spectacol atunci cand este expus intr-un context seducator. trebuie doar sa nu stai sub clopotul rigid al refuzului ca un pahar berzelius e doar un pahar de sticla ce duhneste a specialitati kimice.

M-am referit la un pahar Berzelius pentru a exemplifica ideea de informatie primara, lipsita de adancime, subintelesuri, mesaje adiacente si un intreg context care sa puna ideea/mesajul in valoare. Fara a fi neaparat minimalist () "PP", cel putin la nivel de scenariu, este de-a dreptul... rudimentar . Ok, "o lupta-i viata, deci te lupta", dar, cum spuneam mai sus, am nevoie de mai mult pentru a aprecia un film

Acum o mica incercare de corectare a traducerii titlului. Se pare ca "panchali", tradus ciuntit "cantec", este un anumit tip de cantec folcloric, ceva care aduce cu doina de jale. Ei, suna cunoscut? Panchali este acel cantec susurat de matusa Indira intr-una dintre cele mai frumoase scene ale filmului. Se pare ca actrita pentru acest personaj a fost extrem de greu de gasit (actorii sunt neprofesionisti, cu exceptia tatalui), dar Ray si-a gasit probabil cel mai bine distribuit actor in persoana lui Chunibala Devi, o actrita pensionara, care traia la vremea respectiva intr-un... bordel.

Si, ca sa fac o trecere spre festivalul filmului japonez , Akira Kurosawa a spus despre filmul lui Ray: "Nu voi putea niciodata uita entuziasmul care mi-a cuprins mintea dupa ce l-am vazut. Este acel tip de cinema care curge cu seninatatea si nobletea unui mare fluviu."
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif