View Single Post
Old 24 Mar 2020, 14:39   #10
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
The House on Carroll Street (1988)
As vrea sa va atrag atentia asupra unui regizor, Yates, cu un film bun de pus la rana. Daca n-aveti rana, e bun de pus si la zgaiba.
Nebuneala mare-n film! Politii peste politii, urmarire in biblioteca - unde s-a mai vazut asa ceva? -, o femeie care urmareste criminali de razboi, unul din ei e protejat de oficiali ai statului, dupa cum constata un agent FBI intrat pe fir, agent ce fila initial femeia pentru alte afaceri, ulterior, in special, in interes propriu.
Chiar si finalul e neobisnuit, pentru ca filmul se termina cu unhappy end!
Mai e de spus ca este un film care da bine la CV.

Carmen (1984)
Este un film cam muzical, ce-i drept. Ori asa l-a vrut regizorul ori, pur si simplu, asa a iesit, ce sa-i faci! P.Domingo e in rol principal, dar nu este el Carmen.

Balkanski špijun (1984)
Neintelegerea unor evenimente este premisa acestei farse dragute, intitulata "spion balcanic". O caricaturizare a spionajului in conditiile balcanice, binecunoscute si la noi. Filmul are multe momente amuzante, de aceea merita urmarit.

Hrafninn flýgur - When the Raven Flies (1984)
Este un film cu vikingi, facut de vikingi, pentru vikingofili.

Gaijin - Os Caminhos da Liberdade (1980)
Japonezii, distrusi de razboi, pentru supravietuire, au plecat la munca in Brazilia, ca palmasi la recoltat boabele de cafea atat de indragite de public. Cand bei o ceasca de cafea, gandeste-te la culegatori. E un film brazilian extraordinar!

Yer demir gök bakir - Terre de fer, ciel de cuivre (1987)
Un excelent film artistic turcesc in care, atunci cand am soarele in ochi, mi se pare interesanta pozitia populatiei, printre alte aratate il el.

Obsessed (1987)
Oare astazi cum e privita o astfel de situatie tragica?
Parerea mea: in general, cu indiferenta! Filmul acesta american este foarte bun.

Drumet in calea Lupilor (1988)
Drumet e N. Iorga, calea presupun ca e Calea Lactee, nu cred ca e chiar o strada numita Calea Lupilor, iar evenimentele trebuie cunoscute.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif