Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 07 May 2014, 08:42   #73
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mai

67. Jodorowsky's Dune - 4/5 Un documentar bun, dar nu e vreo capodopera. Personalitatea lui Jodorowsky o intuiam dinainte, more or less: enfant terrible, simpatic, genial, guru wannabe, emitator de cretinisme colosale ("Le-am propus Dune, dar n-am citit-o" / "Banii sunt nimic, a piece of shit", frunzarind un teanc de sute de EUR ca Becali), dar un om a carui pasiune pentru cinema dusa pana la ultimele consecinte nu i-o poate pune nimeni sub semnul indoielii. Am citit Dune acum vreo 10 ani (numar pe degetele de la o mana cate romane SF am citit la viata mea) si n-am ramas impresionat. Nu exista combinatie mai putin atragatoare pentru mine decat SF + benzi desenate, dar i-as fi dat o sansa unui asemenea film. Am citit si interviul asta care completeaza documentarul, sunt curios daca ar fi fost introdusa si secventa referitoare la Charlotte Rampling cat i-ar mai fi stirbit din aura de papusel adorabil.
Eu ii urez cu drag sa apuce sa mai faca filme, eventual din astea peltea, ca ultimul.
68. A story of children and film - 4/5 Un documentar cel putin la fel de bun ca Jodorowsky's Dune, dar de alta factura. De data asta e randul meu s-o zic: here is one guy whose love for cinema is infectious! Imi pare ca omul asta a vazut toate filmele, a calatorit in toate tarile, a citit aproape toate cartile si are o minte brici. Cum sa nu fie o delectare sa aud tot ce are de spus? In plus, cele mai frumoase filme din lume (Fanny & Alexander, The spirit of the beehive) sunt filme cu copii. Cu ocazia asta am notat niste filme pe care vreau sa le vad cat mai repede, pe unele le stiam, de altele am auzit prima data.
69. Crows - 2.5/5 Asta e primul din lista cu filme cu copii, via Cousins. Un film care arata minunat, dar transmite prea putin. Un film reusit insemna ca ramai dupa ce-l vezi cu mult mai mult decat un slideshow de cadre frumoase. Mark Cousins thinks highly of this woman. I don't.
70. Le Skylab - 3/5 Feel-good movie decent. Intr-un gen in care Iosseliani exceleaza (comedie franceza cu familie de sariti de pe fix), Julie Delpy duce treaba la capat onorabil. L-am vazut intr-un cinematograf din orasul natal unde am calcat ultima oara in secolul trecut cand am vazut Malick/The thin red line de trei ori intr-o saptamana, in acea saptamana inainte de BAC. Ce amintiri, ce nostalgii! Cinematograful asta e o monstruozitate comunista, anacronica, rece pe interior si greu de intretinut. Oricum, faptul ca difuzeaza comedii frantuzesti de acum 3-4 ani mi se pare dubios.
71. Populaire - 1/5 Ce prostie!
72. Long live the republic - 4/5 Asta mi s-a parut un film remarcabil. Poate prea putin stiut, poate nu l-am inteles eu in totalitate (ca altfel i-as fi dat 5 stele), dar mi-a lasat o impresie foarte puternica, mi se pare remarcabil ca stil de filmat/montat, are si profunzime, nu te intalnesti in fiecare zi cu asa ceva. In universul filmelor cu copii e un film mare. Recomand.
73. La citta delle donne - 2/5 A facut si Fellini mizerii. Apreciez imaginatia debordanta (Dottore Cazzone-wtf?, vaginul magnet, expozitia "Tonomatul cu orgasme", tribunalul Pussy Riot, Mastroianni butonand un iepuras de pe coperta Playboy etc.), dar rezultatul e total rubbish.
74. Kiseki - 3/5 La acelasi nivel cu Like father, like son si mai slab decat Still walking. Mai am de vazut filme de Koreeda.
75. Dreileben - Etwas Besseres als den Tod - 3/5 Aveam asteptari mai mari, nu stiu de ce. Tema imi place - "dragoste cu nabadai intre doi tinerei" - dar ritmul molcom al filmului nu prea a fost pe gustul meu. Apropo de aceasta tema, mie mi-a placut foarte mult short-ul lui Tudor Jurgiu premiat la Cannes - In acvariu. Foarte misto. In 30 de minute are un ritm dracesc la care filmul asta nemtesc nici nu viseaza. Prefer stilul dracesc atunci cand dragostea e cu nabadai. Si al nostru e film de absolvire de scoala, iar filmul lui Petzold, de fapt toata trilogia face parte dintre bornele cinemaului german din ultimii ani. Un mare plus al nemtescului il reprezinta ambele fatuci din film. Luna Mijovic, aceasta Ana Ularu de Bosnia-Herzegovina, slightly jailbait.
76. Dreileben - Komm mir nicht nach - 3/5 Cam tot pe acolo, nu mi-a placut mai mult decat prima parte.

Last edited by varu : 03 Jun 2014 at 15:00.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif